Udostępnij
Skomentuj
https://www.hulahop.pl/wiadomosc/sluchanie-muzyki-jak-wplywa-na-rozwoj-dziecka/10695/ 2018-08-20 11:59:24.000000

Słuchanie muzyki – jak wpływa na rozwój Dziecka?

Muzyka łagodzi obyczaje – każdy to wie, większość też się z tym zgodzi. Dla niektórych słuchanie muzyki jest naturalne tak, jak oddychanie – w domu wciąż słychać kojące dźwięki, niezależnie od tego, jakie czynności akurat się wykonuje. U innych z kolei dominuje cisza, a wszelka muzyka działa rozpraszająco. Cóż, gusta są różne, przyzwyczajenia też, ale ciężko o nich mówić, jeśli chodzi o… Dzieci i Ich „zapotrzebowanie” na słuchanie muzyki. Za Ich gusta i przyzwyczajenia odpowiadają Rodzice. Co zrobić, by muzyka działała wyłącznie korzystnie i sprawiała przyjemność? Jak oswajać Dzieci z muzyką?

Wpływ muzyki na rozwój Dziecka

Mimo wielu badań i teorii, dowodów i twierdzeń, nie każdy Rodzic zdaje sobie sprawę, że rozwój Dziecka, także – można powiedzieć – intelektualny, zaczyna się już w życiu płodowym. Skoro rozwijają się poszczególne narządy, takie jak np. słuch, łatwo się domyślić, że Dziecko słyszy dźwięki, które dochodzą z zewnątrz. Mówienie do brzuszka, dotykanie go, śpiewanie piosenek czy czytanie bajek wielu Rodzicom przychodzi z łatwością i wydaje się naturalne, ale już słuchanie muzyki dla Maluszka w brzuchu wydaje się… dziwne. A tymczasem to właśnie kontakt z muzyką ma istotny wpływ nie tylko na rozwój słuchu (który zaczyna się już w 16 tygodniu ciąży!), ale także na rozwój mózgu!

Muzyka dla Dzieci w brzuszku nie powinna być jednak tak całkiem przypadkowa. Badania dowodzą, że nie każda muzyka jest odpowiednia dla Dzieci w brzuchu, a teorie wydają się wcale nie jakieś odkrywcze – niskie dźwięki o silnej częstotliwości, głośne, na nikogo nie wpływają korzystnie – potrafią zmęczyć, zaburzyć koncentrację, a nawet uszkodzić słuch. Oczywiście, nie ma co przesadzać i demonizować takie gatunki muzyczne, jak rock czy nawet mocniejsze – wszystko jest dla ludzi, ale trzeba przyznać, że słuchanie ich wyjątkowo głośno na dłuższą metę jest po prostu męczące, ze względu na mocne dźwięki. Tak samo będzie reagowało Dziecko w brzuchu – przebywanie w środowisku niskich, głośnych dźwięków może uszkodzić słuch Maluszka! Istnieje duży związek między problemami ze słuchem a muzyką, jakiej słuchało się podczas ciąży. Dzieci narażone na niskie dźwięki i duży hałas w życiu płodowym mają zacznie częściej problemu ze słuchem niż Maluchy, które nie miały z nimi kontaktu. Nie wystarczy nałożenie przez przyszłą Mamę słuchawek.

Muzyka klasyczna dla niemowląt

Żeby mieć pewność, że ze słuchem Maluszka będzie wszystko w porządku, a do tego korzystnie wpłynie się także na Jego mózg, można słuchać muzyki klasycznej. Muzyka klasyczna dla Dzieci ma istotny wpływ na ich rozwój. Powstała nawet teoria, tzw. „Efekt Mozarta”, według której słuchanie utworów właśnie tego twórcy bardzo korzystnie wpływa na rozwój mózgu, a mówiąc banalnie – na rozwój inteligencji, szczególnie związanej ze zdolnościami ścisłymi, matematyką, nauką języków czy analitycznym myśleniem. Ma to związek z charakterem muzyki Mozarta – jego utwory są niezwykle precyzyjne, pełne harmonii, stworzone dokładnie i przejrzyście, skonstruowane według określonych schematów. Ponadto, wysoka częstotliwość (a więc taka, którą prezentują utwory Mozarta) jest znacznie bezpieczniejsza dla uszu. Badania dowodzą, że słuchanie muzyki klasycznej przez przyszłe Mamy ma istotny wpływ na rozwój Dziecka nie tylko w zakresie intelektualnym czy słuchowym – przede wszystkim działa uspokajająco, sprzyja koncentracji i rozluźnieniu. Dzięki systematycznemu słuchaniu muzyki w okresie płodowym, mózg rozwija się inaczej - zwiększa się liczba komórek nerwowych i połączeń nerwowych między półkulami Dziecka, staje się niejako „bogatszy”. Sprawia to, że nie Niemowlę będzie spokojniejsze, bardziej kreatywne oraz wrażliwe, w przyszłości będzie się lepiej koncentrowało, a nauka nie będzie przysparzała Mu problemów. Można to porównać do zabawek edukacyjnych czy sensorycznych – Maluch w brzuchu nie ma do nich dostępu, ale zasłyszane dźwięki mają na Niego taki sam wpływ – po prostu stymulują mózg, pobudzają go do rozwoju. Nie trzeba wspominać, że takie wspólne wyciszające chwile pomagają także tworzyć wyjątkową więź między Matką a nienarodzonym Dzieckiem. Jeśli towarzyszy temu głaskanie brzucha, czułe przemawianie, totalny spokój i odprężenie – są to najlepsze chwile, jakie można podarować Maluszkowi w brzuszku.

Melodie dla Niemowląt i starszych Dzieci

Choć rozwój słuchu już się dokonał, a Maluszek urodził się zdrowy – nie powinno się rezygnować z muzycznych rytuałów. Ich kontynuowanie nadal ma istotny wpływ na rozwój, ale to, jakie melodie się puszcza, można nieco zmodyfikować. Nadal może dominować muzyka klasyczna, np. utwory barokowe, które pomogą się rozluźnić, ale można wprowadzić także inne motywy. Jako muzyka relaksacyjna świetnie sprawdzą się odgłosy natury, np. śpiew wielorybów czy szum drzew lub górskiego potoku. Jeśli Rodzic zdecyduje się na kołysanki, można korzystać zarówno z zasobów muzyki klasycznej i relaksacyjnej, które pomogą się wyciszyć i uspokoić, jak i się zaopatrzyć w płyty z muzyką dla Dzieci, na których obecne będą popularne utwory, w tym także muzyka do snu. Warto zapoznawać Dziecko zarówno z muzyką polską, jak i zagraniczną – Maluchy (oczywiście nieco starsze) w mig łapią słowa, więc mogą się nawet czegoś nauczyć.

Piosenki dla małych Dzieci nie muszą być utworami typowo dziecięcymi. Ważne, by nie zawierały żadnych agresywnych przekazów oraz dźwięków wywołujących stres czy niepokój. Warto także pamiętać, by słuchanie muzyki nie było jedyną atrakcją dla Dziecka. Należy ją puszczać wtedy, kiedy Maluch ma na to ochotę i są ku temu warunki. Ciągły kontakt z muzyką osłabia jej znaczenie i wpływ, przestaje także być interesujące dla Dziecka. Piosenki dla Dzieci powinny być proste, rytmiczne i melodyjne, ale także mądre, bez np. infantylnych rymowanek. Niech ich słuchanie będzie przyjemnością, ale nie pozbawioną sensu. Podobnie, jak w przypadku bajek czytanych i oglądanych, Rodzic powinien mieć na uwadze  przekaz, jaki niosą piosenki, by nie narażać Dziecka na kontakt z niewłaściwymi treściami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni