Udostępnij
Skomentuj

Śpiworek do wózka – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na rynku jest mnóstwo dodatkowych akcesoriów do wózków. Jedne są bardziej, inne mniej przydatne, ale najczęściej jest tak, że każda Mama sama się przekonuje, czy coś jest zbytkiem czy okazuje się niezbędnikiem. Tak jest, jeśli chodzi o śpiworki do wózka, na temat których opinie są mocno podzielone.

Jak wybrać śpiworek do wózka?

Przede wszystkim trzeba solidnie przemyśleć, czy naprawdę się przyda. Jeśli Maluch urodził się w miesiącach wiosenno-letnich, to czy jest to dla Niego niezbędny gadżet? Letni śpiworek może zastąpić cienkie kocyki, ale będzie mniej poręczny – trudniej z niego wyciągnąć Niemowlę, co może się zdarzać, szczególnie podczas dłuższych spacerów przy dobrej pogodzie. Z drugiej strony – daje poczucie komfortu, bo opatula Malucha. Z kolei zimowy śpiworek do wózka sprawdzi się świetnie! Nie tylko kocyk stanie się niepotrzebny, ale można znaleźć też na tyle grube produkty, podszyte np. owczą wełną, które z powodzeniem zastąpią nawet kolejną warstwę ubranka, będą doskonale izolowały od niskiej temperatury, wiatru i wilgoci. Z jednej strony – śpiworek jest wygodny, wystarczy go zapiąć i już, a z drugiej niekoniecznie – Maluchowi może być nieco ciasno, a i wyciąganie Go nie będzie kwestią po prostu rozchyleniem kocyka i podniesienia. Tak samo podczas wkładania do śpiworka, trzeba go dobrze rozłożyć, by wygodnie wsadzić Malucha.  Ale każdy Rodzic sam wie, jak zachowuje się na spacerach i czy zajdzie konieczność, by Niemowlę w ogóle wyciągać. Jeśli nie – śpiworek będzie jak znalazł. Ponadto – śpiworek do wózka na zimę bardzo często można też wykorzystać na sanki, co jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem.

Śpiworek dla Niemowlaka powinien być dobrze dopasowany do wózka. Wózki dla Dzieci są stworzone tak, by Maluch miał wystarczająco miejsca na nóżki, głowę, ramiona i tułów, ale śpiworek zawsze „zabierze” nieco miejsca. Warto więc zastanowić się, czy Dziecku nie będzie ciasno. Nie wszystkie wózki dziecięce nadają się też do mocowania śpiworków, dlatego podczas zakupów należy wszystko dobrze przymierzyć, by nie okazało się, że podczas spacerów śpiworek wraz z Dzieckiem spada z wózka. Także sam śpiworek Niemowlęcy warto sprawdzić na Dziecku – powinien być od niego większy, dając poczucie swobody. Najczęściej Rodzice kupują śpiworek do wózka spacerowego, bo w gondoli jest wystarczająco dużo zabezpieczeń, by Maluch nie czuł chłodu.

Jak ubrać Niemowlę na spacer?

To bardzo ważne, szczególnie, jeśli już zakupiło się śpiworek do wózka. Cienki śpiworek dla Niemowlaka, który jeszcze nie wychodzi z wózka, z powodzeniem zastąpi latem nawet spodenki. Będzie przyjemne otulał nóżki i wystarczy ubrać Maluchowi body, by czuł się komfortowo i by – przede wszystkim – nie było Mu za ciepło. Takie letnie śpiworki świetnie sprawdzą się podczas snu, ich forma nieco luźniejszego „kokonu” może pomóc na niespokojny sen Niemowlaka. Śpiworek do spania powinien być lekki, luźny, by Maluch nie czuł się skrępowany i nieco większy, by dawał pełną swobodę ruchów. Najważniejsze jest jednak to, jak ubrać niemowlę zimą pod śpiworek. Należy pamiętać, że jest to kolejna, dość gruba warstwa, więc przy umiarkowanej, zimowej temperaturze, wystarczy jesienny zestaw ubrań. Warto też pamiętać, by przy każdym wejściu do pomieszczenia, nawet na chwilę do sklepu, rozpinać śpiworek. Jest w nim naprawdę gorąco, więc skoro Rodzic poluźnia szalik i rozpina kurtkę – niech pamięta, że Maluchowi też jest gorąco. Z pewnością śpiworek nie sprawdzi się wtedy, kiedy spacery są mocno ograniczone, często połączone z chodzeniem po sklepach.

Od kiedy śpiworek dla Niemowlaka najlepiej się sprawdzi?

Dużo zależy od „wygody” Rodzica i ruchliwości Dziecka. Dobrym momentem jest czas, kiedy Maluch jeszcze nie chodzi samodzielnie lub robi to niechętnie – wtedy śpiworek sprawdzi się najlepiej. Z kolei ciągłe wyciąganie Dziecka ze śpiworka może być kłopotliwe, szczególnie zimą, kiedy pod śpiworkiem – jak zostało wspomniane - nie powinno być zbyt grubych ubrań, a Maluch chce sobie trochę pochodzić. Na niekorzyść działa nie tylko różnica temperatur, która nagle się zmienia, ale także fakt, że z jednej strony Maluch jest idealnie ubrany pod śpiworek, a z drugiej – nieodpowiednio, by biegać po śniegu.

Akcesoria do wózków wiele ułatwiają Rodzicom, ale nie zawsze Dzieciom. Bywa także na odwrót. Zdaje się, że śpiworek do wózka jest jednym z nich. Z jednej strony jest bardzo wygodny, łatwy w użyciu, a z drugiej sporo utrudnia. Nie jest to kocyk, który można podnieść, ułożyć od nowa, szybko nim przykryć i odkryć, ale za to świetnie chroni przed chłodem, a latem zastępuje nawet ubranko dla najmłodszych Dzieci. Do wielu śpiworków zimowych do kupienia są także mufki – ochraniacze na dłonie dla Rodzica, które przypina się do rączki wózka. Świetnie się spisują i pretendują do roli niezbędnika. A sam śpiworek? W zasadzie – co kto woli. Nie jest to coś, co każdy Rodzic MUSI kupić, ale na pewno warto się nad nim zastanowić, a może i sprawdzić od innych, zaprzyjaźnionych Rodziców.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)