Udostępnij
Skomentuj

Teletubisie – zabawki i gadżety dla Dzieci. Czy warto?

Nawet, jeśli ktoś nigdy nie oglądał Teletubisiów, to na pewno nieraz słyszał o tych barwnych, charakterystycznych postaciach. Krąży wokół nich wiele kontrowersji, ale to nie przeszkodziło w tym, by na dobre zadomowiły się w popkulturze, stając się kultowymi postaciami dla Dzieci i nie tylko.

Jak wyglądają Teletubisie?

Postaci te to połączenie dziecięcych twarzy z trudnymi do zidentyfikowania stworkami. Uśmiechnięte buzie, duże oczy i język, jakim się posługują – uproszczony, typowo dziecięcy - pozwalają myśleć, że są to stworzonka w wieku kilkulatków. Ich ciała pokryte są kolorowym futerkiem, zaś głowę każdego Teletubisia zdobi antenka. Na brzuszkach mają ekrany telewizyjne, na których wyświetlają filmiki z udziałem Dzieci. Każdy Teletubiś ma inny kolor i inną antenkę oraz, co oczywiste, inne imię. W skład grupy Teletubisiów wchodzą Tinky-Winky, Dipsy, Laa-Laa oraz Po. Towarzyszą im także inne postaci. Słonko z Teletubisiów to jedyna ludzka postać w serialu – to niemowlęca twarz na tarczy słonecznej. Jest także Noo-Noo – niebieski odkurzacz z Teletubisiów, będący czymś w rodzaju domowego pupila. Jeśli wpisać w wyszukiwarkę „Teletubisie imiona”, to najczęściej pojawia się właśnie postać Tinky-Winky, jako najbardziej charakterystycznego Teletubisia. Jego znakiem rozpoznawczym jest czerwona torebka i to ona stała się przyczynkiem do narastania wielu kontrowersji wokół bajki, która rzekomo ma propagować homoseksualizm. Jednakże, mimo iż każda z postaci ma określoną płeć, nie determinuje ona zachowania ani charakteru bohatera – bajka została stworzona z myślą o najmłodszych Dzieciach, dla których płciowość i rola płci w społeczeństwie nie ma jeszcze znaczenia, co więcej – nie jest nawet zauważana. Mimo to jednak dyskusja jest wciąż żywa, a  bajka „Teletubisie” ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.  

Popularne zabawki Teletubisie

Bajki dla Najmłodszych

Teletubisie po polsku zagościły na kanałach TVP, CBeebies i Fokus TV oraz, jak niemal wszystkie bajki animowane, w Internecie. Tego typu bajki dla Dzieci często są wyświetlane jako wieczorynka – krótkie epizody, wolne od jakiegokolwiek agresywnego przekazu, z wątkiem dydaktycznym, świetnie sprawdzają się jako bajki na dobranoc. Bajki dla małych Dzieci powinny być proste i bezpretensjonalne, przekazywać uniwersalne wartości oraz pomagać zrozumieć proste zasady kierujące społeczeństwem. W przypadku Teletubisiów warto zauważyć, że każda z postaci ma nieco inny kolor skóry, co można powiązać z różnymi grupami etnicznymi. Teletubisie, w wolnej interpretacji, mogą więc uczyć wspólnego porozumienia międzykulturowego i życia w zgodzie, niezależnie od koloru skóry i pochodzenia. Tego typu zabieg jest dość często wykorzystywany – bajki dla Dzieci coraz chętniej poruszają motyw zróżnicowania wśród bohaterów, który ma na celu naukę tolerancji i świadomości różnic wynikających z zamieszkiwania różnych części świata.

Teletubisie zabawki

TELETUBISIE Maskotka z dźwiękami

Jak każda bajka dla Dzieci, także Teletubisie bajka wyszła poza ekrany. Nie brakuje produktów z różnych dziedzin, opartych na motywach brytyjskiej produkcji. Jako że jest to animacja dedykowana najmłodszym Dzieciom, najczęściej będzie można znaleźć Teletubisie pluszaki, wiernie odwzorowujące postaci znane z ekranów. Mogą mieć różne rozmiary, od małych, idealnych do zebrania całej kolekcji, po nieco większe, które świetnie sprawdza się w roli do spania. Można się zastanawiać nad estetyką Teletubisiów, a co za tym idzie – zabawek. Wizualnie – trzeba przyznać – nie są to najpiękniejsze postaci, a połączenie twarzy przypominającej ludzką z ciałkiem pokrytym futrem może się nie do końca pozytywnie kojarzyć, stąd też niechęć wielu Rodziców do animacji. Nie mniej, zachowanie Teletubisiów, ich styl i mowa sprawiają, że ich wizerunek często jest wykorzystywany także w przypadku produktów dla Dorosłych, np. na koszulkach itp. W tym wypadku niczym nie różnią się od innych bajkowych postaci, które także często goszczą na gadżetach nie tylko dla Dzieci. Jako zabawki dla Dzieci Teletubisie można znaleźć także na plecakach czy artykułach szkolnych.

Obok tej charakterystycznej animacji nie można przejść obojętnie. Jej prosty przekaz przemawia do dziecięcej wyobraźni, ale także skłania do refleksji Rodziców. Ciekawy jest fakt, że Teletubisie nie są tak popularne, jak rozsławione postaci z produkcji Disneya, ale mimo wszystko nie ma osoby, która choć raz o nich nie słyszała, nawet jeśli nigdy nie widziała bajki. Czy dzieje się tak z powodu pozytywnego przekazu czy też dzięki wielu nadinterpretacjom – trudno stwierdzić. Na pewno warto się samemu przekonać i wyrobić własną opinię.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)