Udostępnij
Skomentuj

Ząbkowanie – jak uśmierzyć ból? Jak pomóc niemowlakowi?

Ząbkowanie owiane jest niemal legendą. Narosło wokół niego tyle mitów, że w natłoku informacji ciężko czasem jednoznacznie stwierdzić, czy Maluchowi faktycznie wyrastają ząbki czy może dzieje się coś innego. Jedno jest pewne – to nie jest łatwy okres ani dla Rodzica, ani, przede wszystkim dla Dziecka. Co warto wiedzieć, a co można wsadzić między bajki? Nawet tutaj nie ma jednej, dobrej odpowiedzi!

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Ile razy Rodzic słyszy lub sam mówi, że Dziecko jest na coś jeszcze za małe, że coś dzieje się za szybko, że nie powinno albo przeciwnie, że już dawno powinno coś robić, mieć…? Otóż, takie stwierdzenia w ogóle NIE POWINNY mieć miejsca w przypadku Niemowląt, a to dlatego, że każde, absolutnie każde Dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Nie da, a nawet – znowuż – nie powinno się tego przyspieszać, nie da się też (choć tutaj jest pole do szerszej dyskusji) opóźniać. Dotyczy to także ząbkowania. Niektóre Maluszki zaczynają ząbkować w wieku czterech, inne sześciu, jeszcze inne dwunastu miesięcy. Są też takie, które rodzą sią już z ząbkami i takie, którym dopiero po roku zaczynają rosnąć zęby. Nie da się nic z tym zrobić. Ząbkującemu Maluchowi nie wmówi się, że nie powinien mieć jeszcze zębów, zaś u Roczniaka – cóż – nie wypchnie się ich na siłę. Dlatego, Drodzy Rodzice, spokojnie. Tylko spokój Wam pomoże! Oczywiście, wszelkie wątpliwości można rozwiać u lekarza – niepokój Rodzica jest zawsze uzasadniony. Ale na pewne procesy po prostu nie ma się wpływu. Mówi się, że im zęby wcześniej wychodzą, tym są słabsze, a jeśli ząbkowanie zaczyna się z opóźnieniem, to zwiastuje zdrowe, mocne zęby. Ale… tak się tylko mówi. Genetyka zaś mówi za siebie, higiena także ma ogromne znaczenie. Kiedy więc zaczyna się ząbkowanie? Ano wtedy, kiedy jest na nie czas. Przyjmuje się, że (ZAZWYCZAJ, co NIE OZNACZA, że ZAWSZE) zaczyna się  między 5 a 7 miesiącem życia.

Popularne gryzaki dla niemowląt

Objawy ząbkowania u Niemowląt

W skrócie można napisać: nerwowość, pobudzenie, brak apetytu, płaczliwość, wkładanie przedmiotów do buzi, napuchnięte dziąsła, gorączka, problemy ze snem. Zapewne tak też odpowiedzą wszelkie wyszukiwarki na hasło „ząbkowanie objawy”. Jeśli to rozwinąć – mogą wystąpić te wszystkie zjawiska, a mogą być wyłącznie wybrane. Dlaczego? Dlatego, że Dzieci są różne. To zdanie będzie się przewijało jak mantra podczas całego procesu dorastania, ba, przez całe życie, z tym, że później zmieni się słowo „Dzieci” na „Dorośli”. Dziąsła przy ząbkowaniu zawsze będą napuchnięte, ale to nie zawsze będzie dla Dziecka bolesne czy dyskomfortowe. Ząbkowanie a gorączka? Temperatura przy ząbkowaniu już częstym objawem, ale nie zawsze mu się z nim wiązać, dlatego warto się zastanowić, czy nie ma dla niej innych przyczyn. Gorączka może być wysoka, trwać nawet kilka dni, a może jej nie być wcale, nie ma na to żadnej reguły, tak samo, jak w ogóle nie jest regułą bolesne ząbkowanie. Są Dzieci, które nie wykazują żadnych objawów i gdyby nie ziewanie czy śmiech, Rodzic w ogóle nie zorientowałby się, że wychodzą kolejne ząbki.

Gryzaczek Deluxe Sówka

Ząbkowanie u Niemowląt przebiega bardzo różnie, nie ma na nie jednego schematu, jest też procesem wyczekiwanym i spodziewanym, na który… Rodzic nie zawsze jest przygotowany. Oczywiście, wiadomo, że ząbki wyjdą, ale to, co dzieje się w tym czasie z Maluchem, niejednemu Rodzicowi spędziło sen z powiek, w dosłownym znaczeniu. Niestety, bywają Maluszki, które wyjątkowo ciężko znoszą ząbkowanie i płacz jest tutaj najmniejszym problemem. Nieprzespane dla wszystkich noce, wysoka gorączka, problemy z jedzeniem, pulsujący ból, rozdrażnienie są ciężkie dla Dorosłego, a co dopiero dla Maluszka, który dodatkowo nie potrafi wyrazić inaczej niż płaczem i krzykiem, że dzieje się z nim coś, czego sam do końca nie rozumie i nie potrafi sobie z tym poradzić. Niemowlęta nie mają poczucia początku ani końca – jeśli coś Je boli, myślą, że będzie bolało już zawsze, a to doprowadza Je do jeszcze większej rozpaczy. Łatwo sobie więc wyobrazić, co może czuć podczas ząbkowania. Tak samo jest z płaczącym, kilkutygodniowym Maluszkiem, który traci z oczu Mamę – myśli, że Ona już nigdy nie wróci. Świadomości i zrozumienia takich sytuacji nabywa się z wiekiem – nie wystarczą słowne zapewnienia, ale remedium jest bliskość, czułość i zrozumienie. Także podczas ząbkowania Rodzic, choć z pewnością też nie jest Mu łatwo – powinien zachować cierpliwość i ogromne pokłady empatii.

Jak pomóc ząbkującemu Dziecku?

Rodzice dzielą się na tych, którzy chętnie korzystają z leków, jak i tych, którzy stronią od podawania ich Dziecku. Naturalną metodą radzenia sobie z dyskomfortem podczas wyrastania ząbków, będzie gryzak na ząbkowanie. Może być żelowy, do mrożenia lub zwykły. W zasadzie każdy będzie dobry. Zaciskanie na czymś dziąseł, ich masowanie, kontakt z czymś zimnym z pewnością przyniosą Maluszkowi ulgę. Może to być także kawałek jabłka, marchewki czy sucharka (o ile rozpoczęło się już proces rozszerzania diety), które Dziecko może sobie skrobać i do tego czuć przyjemny smak. Dostępne są także żele na ząbkowanie, zazwyczaj do kupienia bez recepty. Taki żel na ząbkowanie służy smarowaniu dziąseł, zawiera środki przeciwbólowe i nieuczulające, które złagodzą dolegliwości związane z wyrastaniem zębów. Nie jest to jednak trwała ulga i proces smarowania należy powtarzać. Warto się jednak zastanowić, czy to faktyczna pomoc dla Malucha. Ząbkowanie u Dzieci, choć może być bolesne, jest dopiero początkiem ich drogi przez życie. Pomoc w uśmierzaniu bólu jest ważna, ale czy konieczna? Z Maluszkiem nie dzieje się nic złego, zęby mleczne muszą wyjść, nie jest to skutkiem wypadku czy choroby, a naturalnym procesem. Jeśli więc Niemowlę dobrze to znosi, jest tylko nieco bardziej marudne, ale widać, że ból jest dla Niego do wytrzymania – może lepiej nie sięgać od razu po specjalistyczne środki, które jedynie zamaskują nieprzyjemne odczucie? Być może to Rodzic bardziej czuje potrzebę uśmierzenia bólu i ukojenia własnych emocji niż Maluch. Wsparcie, przytulanie, okazywanie zrozumienia i miłości to także dobry lek na każde dziecięce, i nie tylko, zło. I wyjątkowo potrzebne, szczególnie w okresie ząbkowania. Jeśli jest możliwość, warto zastanowić się nad naturalnymi metodami walki z bólem. A ten w końcu się skończy, ząbki wyjdą i będzie – dosłownie – po krzyku. Ząbkowanie nie trwa wiecznie, a z każdym kolejnym ząbkiem jest już coraz mniej problemów.

Ząbkowanie to ważny krok w życiu Niemowlęcia i Rodzica. Nagle Dzidziuś zmienia się w Dziecko! Urocze dwa ząbki, które widać u kilkumiesięcznych Maluchów, zawsze wzbudzają fale pozytywnych emocji. Choć nie jest to łatwy czas, zwiastuje nadejście zupełnie nowego etapu. Wszak możliwość gryzienia, tak naturalna dla Dorosłych, dla Niemowlaka będzie czymś niezwykłym! Warto zapamiętać ten moment jako wyjątkowy i przełomowy w życiu całej Rodziny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)