Udostępnij
Skomentuj

Bajki dla Niemowląt – książeczki kontrastowe i czytanki

O tym, że Dziecko od małego powinno mieć kontakt z książkami, z tekstem, z historiami, nie trzeba nikogo przekonywać. Czytanie Dziecku i pokazywanie Mu obrazków ma same zalety - wspomaga rozwój intelektualny, ćwiczy wzrok i jego skupianie, pobudza wyobraźnię, a także po prostu wpływa na poznawanie świata oraz daje chwile relaksu. Kiedy zacząć Dziecku podsuwać książki?

Książeczki kontrastowe dla Niemowląt

Wielu Rodziców praktykuje czytanie już „brzuszkowi”. Maluch oswaja się z głosem Rodzica, który jest zupełnie inny podczas czytania bajek. Trudno powiedzieć, czy Dziecko pamięta, jak czytało Mu się w życiu płodowym, ale wiele wskazuje na to, że to możliwe. Bądź co bądź – kontakt z książką powinien się zacząć jak najwcześniej, jeśli nie podczas ciąży, to na pewno w okresie niemowlęcym i niekoniecznie musi polegać wyłącznie na czytaniu Dziecku. Równie ważne jest pokazywanie Mu obrazków i ich interpretacja. Warto jednak zauważyć, że nie każdy obrazek będzie odpowiedni. W pierwszych tygodniach życia Dziecko nie widzi jeszcze wyraźnie, więc natłok kolorów i motywów zlewa Mu się w jedną całość. Nie zauważy krówki stojącej na polu wraz z rolnikiem i traktorem, na tle uroczego domku. Zauważy jednak mocniejsze akcenty na obrazku, szczególnie w wyrazistym kolorze, np. duże czerwone jabłko na tle błękitnego nieba. Dlatego właśnie dla Niemowląt stworzono książeczki kontrastowe, oparte na – jak sama nazwa wskazuje – kontrastach, np. białym obiekcie na czarnym tle lub odwrotnie.

Książeczki mogą mieć różną tematykę. Mogą to być zwierzęta, zbiór „pierwszych obrazków”, instrumenty czy owoce. Wszystkie jednak opierają się na tych samych zasadach – na jednej stronie znajduje się jeden obrazek, w jedynym kolorze, mocno odznaczający się na tle. Najczęściej książeczki kontrastowe są czarno-białe, bo takie zestawie kolorów jest dla Malucha najprostsze i najbardziej wyraźne.

Wybierając książki dla Niemowlaka, do których On sam będzie miał dostęp, warto pamiętać, by strony w nich były twarde – Dziecku łatwiej je chwycić, a sama książka ma szansę dłużej utrzymać się w jednym kawałku.

Bajki dla Niemowląt do czytania

Bardzo ważne jest to, co się Dziecku czyta. Nawet, jeśli wydaje się, że Ono nic nie rozumie, a nawet nie słucha – jest inaczej, dlatego warto wybierać historie z sensem, treścią adekwatną do wieku, poziomu rozwoju, charakteru i wrażliwości Dziecka. Dla Niemowląt najlepiej sprawdzą się krótkie, proste historie, z małą ilością wątków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by czytać coś dłuższego, np. klasyczną wersję przygód o Kubusiu Puchatku. Co oczywiste, należy unikać treści przesiąkniętych agresją i przemocą, które zdarzają się nawet w przypadku bajek dla Dzieci. Odpowiednia książka dla Niemowląt to suma lekkiej treści i prostego (nie mylić z prostackim!), estetycznego języka. Dobre będą także wierszyki dla Dzieci – rymowane treści wpadają w ucho i po czasie można zauważyć, że Maluch zapamiętuje kilka razy zasłyszany wierszyk. A przy okazji Rodzic tworzy sobie niezłą bazę tekstów na „czarną godzinę” – sam bowiem w mig nauczy się najprostszych wierszyków dla Dzieci, które będzie mógł opowiadać, jeśli  nie będzie miał pod ręką żadnej książki.

Bajki dla małych Dzieci

Dla Maluchów, które mają już świadomość czytania, potrafią same wskazać ulubione bajki i chętnie ich słuchają, wybór wydaje się łatwiejszy. Nadal nie powinno się serwować treści negatywnie nacechowanych, ale wiele sytuacji zaistniałych w bajkach można już spokojnie wytłumaczyć. Z odpowiednim nastawieniem i intonacją, jeśli Rodzic naprawdę wczuje się w czytanie Dziecku, Malucha zainteresuje nawet książka kucharska! Nie mniej, warto inwestować w nieco bardziej adekwatną do wieku i zainteresowań Dziecka literaturę. W każdym dziecięcym pokoju powinny się znaleźć klasyczne bajki i baśnie oraz wierszyki dla Dzieci, które przy okazji mogą stanowić świetny pomysł na zabawę – recytatorstwo lub domową inscenizację teatralną.

Baśnie dla najmłodszych

Jednak wiele z bajek, także klasycznych baśni, zawiera treści, które niekoniecznie nadają się dla Dzieci. Choć powstają różne wersje, nie uniknie się np. zjedzenia babci i Czerwonego Kapturka przez wilka czy niechęci i przykrości kierowanych w stronę brzydkiego kaczątka. Jeśli Maluch reaguje na nie zbyt emocjonalnie, warto odejść od tego typu bajek i zostawić je na później. Przede wszystkim jednak, zadaniem Rodzica jest pomoc w interpretacji i zrozumieniu zasłyszanych treści, ich przetrawienie i oswojenie. A przede wszystkim zapewnienie i uspokojenie, że to wyłącznie bajka. Warto także wsłuchać się w potrzeby Dziecka – nie zmuszać go do poznawania bajek, których nie lubi, których nie chce słuchać, nawet, jeśli to klasyka, którą „każdy powinien znać”. Na wszystko przyjdzie czas, a czytanie ma przede wszystkim dawać przyjemność, niech więc kojarzy się Dziecku wyłącznie dobrze. Dobrym pomysłem jest wspólna wizyta w bibliotece lub księgarni, gdzie Maluch sam będzie mógł wybrać dla siebie książkę.

Czytanki dla Dzieci

Kiedy Dziecko zaczyna już samo czytać, w zasadzie można wrócić do bajek dla Niemowląt – lekkich i prostych, które pomogą oswoić się z tekstem i samodzielnym czytaniem. Można także sięgnąć po inne książki – ważne, by zarówno treść, jak i słownictwo, nie sprawiały Dziecku problemów. Dobrze, jeśli tematyka czytanego tekstu pozbawiona jest, przynajmniej na początku, elementów fantastycznych, wielu motywów i bohaterów. Znaczenie ma też wielkość liter w książce – na początku powinny być duże i wyraźne. Oczywiście stopniowo można dźwigać poprzeczkę, ale z umiarem i wyczuciem, bez niepotrzebnego nacisku.

Hitami ostatnich lat są książki dla Dzieci oparte wyłącznie na ilustracjach. Pełne szczegółów obrazki mocno działają na wyobraźnię i pozwalają na dowolne interpretacje. Maluch może sam wymyślać treść książki na podstawie widzianych szczegółów, za każdym razem odkrywając coś nowego. Takie książki świetnie też wpływają na rozwój wzroku i ćwiczą spostrzegawczość, są także miłą propozycją na wspólne spędzanie czasu, inne od czytania, a równie ciekawe.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by już najmłodszym Dzieciom wprowadzać klasykę literatury dla Dzieci. Jeśli w ich treściach jest coś, co nie do końca odpowiada Rodzicom, zawsze można – na potrzeby chwili – zamienić słowa, by dostosować je do małoletniego słuchacza. Im więcej czyta się Maluchowi, tym lepiej Jemu samemu przyjdzie nauka mówienia, a po latach samodzielnego czytania. Bardzo ważne są też wspólne chwile podczas czytania i rozmowa dotycząca słyszanych treści. Można wspólnie interpretować tekst, pytać Dziecko o opinię o danej bajce. Podczas wspólnego czytania, jeśli jest ono odpowiednio celebrowane – są dobre warunki, obustronna ochota, a przede wszystkim czas – rodzi się także niezwykła więź, a takie chwile pozostają w świadomości Malucha na całe życie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)