Udostępnij
Skomentuj

„Było sobie życie” – edukacyjne gry na podstawie animacji.

Każdy zna ten serial, a szczególnie charakterystyczną ścieżkę dźwiękową z czołówki. Edukacyjna bajka, choć ma już ponad 30 lat, nadal cieszy się ogromną popularnością i pomaga przyswajać wiedzę o życiu i ludzkim ciele Dzieciom w wielu różnych krajach.

Jak zbudowane jest ludzkie ciało?

Ludzkie ciało dla każdego jest czymś niezwykłym. To, co się z nim dzieje, jakie reakcje w nim zachodzą, co potrafi, a gdzie leżą jego granice, nigdy nie zostanie do końca odkryte, choć współczesna medycyna wciąż zaskakuje. Można powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej doskonałych, a zarazem bardzo kruchych mechanizmów, jakie można spotkać na świecie. Nie ma się więc co dziwić, że nawet Dzieci są zainteresowane tym, co i dlaczego dzieje się z ich ciałem. Serial „Było sobie życie” stara się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Najmłodszych pytania, a robi to w wyjątkowo atrakcyjnej formie.

Animacja pokazuje wszystkie zmiany i zjawiska, jakie zachodzą w poszczególnych częściach ludzkiego organizmu podczas konkretnych sytuacji. Wszystkie wirusy, bakterie, a nawet płytki krwi czy chromosomy są pokazane jako spersonifikowane „stworki”, które są odgórnie kierowane przez „ludziki” zamieszkujące w ciele człowieka i odpowiedzialne za jego prawidłowe funkcjonowanie. Cała fizjologia przedstawiona jest w sposób prosty i zrozumiały dla Dziecka, co ma dodatkowo pobudzić jego ciekawość. Krótkie, zaledwie dwudziestopięciominutowe odcinki nie pozwalają poczuć swoistego przeładowania informacjami czy znudzić się. Każdy odcinek jest też dedykowane innej części ciała czy innemu zjawisku, np. co robi i jakie znaczenie ma krew, czemu służy badanie krwi, jak działa oko czy układ trawienny, a nawet jakie procesy zachodzą podczas narodzin. Wszystko jest powiązane z naukowym, ale równie przystępnym, co animacja, komentarzem i nieraz przedstawione w formie ciekawych przygód „postaci” sterujących ludzkim ciałem.

Nie ma odcinka, który cieszyłby się większą popularnością, choć z pewnością są takie zjawiska, którymi Dzieci zainteresują się bardziej niż innymi. Widać to po ilości wyświetleń, jeśli wpisze się w popularną przeglądarkę filmów frazy takie jak „Było sobie życie Narodziny”, „Było sobie życie Układ krwionośny” czy „Było sobie życie Układ oddechowy”. Wiele z odcinków pomoże w jasny i prosty sposób przekazać niektóre, czasem trudne do jasnego wytłumaczenia Kilkulatkowi, informacje, np. o porodzie czy skomplikowanych chorobach, dlatego warto zapoznać się z całą serią.  

Serial animowany „Było sobie życie”, mimo wielu swoich zalet i krótkich odcinków, nie nadaje się na wieczorynkę. Choć wszystkie fakty są przekazane w sposób odpowiedni dla Dzieci, to jednak natłok informacji może powodować pobudzenie i skłaniać do dalszych pytań, a z pewnością wieczorowa pora nie jest odpowiednia, by wzmagać w Maluchu ciekawość. Jest to jednak idealny pomysł na deszczowe dni. Nawet, jeśli Rodzice stronią od puszczania Dziecku bajek, ten serial można potraktować jako przygodę edukacyjną w atrakcyjnej formie.

Skoro bajka cieszy się taką popularnością i – przede wszystkim – niesie ze sobą głębszy przekaz, nie ma się co dziwić, że jej motywy zostały przeniesione także do świata zabawek, które także mogą służyć przyjemnej edukacji. Nie od dziś wiadomo, że najlepszą formą nauki jest zabawa, a zabawa edukacyjna może być świetnym sposobem na uzupełnienie wiedzy szkolnej lub po prostu zaspokojenie ciekawości o życiu i świecie.

Gry edukacyjne - czy warto kupić?

Było sobie życie Jedz, biegaj i rośnij zdrowo

Jest ich całe mnóstwo! Większość to gry oparte na takich naukach, jak matematyka, historia czy geografia, ale nie brakuje tez gier językowych czy mających wspomóc pamięć i wzbogacić słownictwo. Elementów edukacyjnych można się w zasadzie dopatrywać w każdej grze, jeśli jednak poszukuje zabawki ściśle związanej z poszerzaniem lub wykorzystywaniem wiedzy, warto wybierać takie, które faktycznie będą pomagały to zrobić. Gry edukacyjne dla Dzieci powinny mieć przyjemną, zachęcającą formę, a przede wszystkim być dostosowane do poziomu wiedzy, odpowiedniego dla danego wieku.

Gra „Było sobie życie”

Dostępna jest w kilku wariantach, ale w zasadzie wszystkie oparte są na tych samych motywach – walce z wirusami, toksynami i bakteriami w celu ochrony organizmu. Wyjątkiem jest gra planszowa, w której Dziecko ma za zadanie ułożenie jadłospisu. Gra „Było sobie życie: jedz, biegaj i rośnij zdrowo” polega na odpowiednim dobieraniu zdrowych produktów, a jej przekaz jest oczywisty – ma na celu promowanie zdrowego odżywiania w połączeniu z solidną dawką ruchu, które zapewnią zdrowe funkcjonowanie ludzkiego ciała i umysłu. Gry oparte na motywach serialu „Było sobie życie” świetnie sprawdzą się podczas… chorowania. Dziecko będzie miało okazję przyjrzeć się różnego rodzaju zarazkom i zrozumieć, dlaczego ma katar i kaszel. Z pewnością też chętnie sam zacznie sięgać po inne źródła, by dowiedzieć się, co się dzieje z Jego ciałem.

„Było sobie życie” to mądra i zabawna seria bajek o tym, jak funkcjonuje ludzki organizm. Takie same będą gry – sprawią przyjemność z dobrej zabawy, a przy okazji pokażą, co w trawie – a raczej ciele – piszczy. Można wykorzystać wiedzę zaczerpniętą z animacji lub też najpierw sprawdzić się w grze, a później skonfrontować wszystkie informacje z bajką, co zapewne będzie ciekawym doświadczeniem. Chyba nawet Dorośli lubią wracać do serii, którą znają z własnych dziecięcych lat. Serial „Było sobie życie” to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym i każde Dziecko powinno go poznać.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)