Udostępnij
Skomentuj

Co kupić 4-latkowi na urodziny? Prezenty dla czterolatka

Znalezienie prezentu dla Czterolatka to nie lada wyzwanie. Ma już w miarę wyklarowane zainteresowania i typ zabawek, które lubi. Ale nadal interesuje Go wszystko, co kolorowe, każda reklama przedstawia coś, co bardzo chce mieć, swoje robi też przedszkole. Jak więc kupić idealny prezent dla 4-latka i nie zwariować? Wyjścia są dwa – kupić to, co Maluch sam wskaże lub postawić na pewniki, gadżety, które podobają się większości Dzieci w tym wieku.

Gry dla 4-latka

Jeśli zna się własne Dziecko – wiadomo, jakie gry lubi i na jakie postawić. Jeśli prezent ma być dla obcego Dziecka, tutaj warto skonsultować się z Rodzicami. Na pewno ciekawymi grami dla Czterolatków są planszówki, takie jak Grzybobranie, Monopoly w wersji Junior czy wszelkie gry oparte na motywach bajek. Ale równie dobrze sprawdzą się rozgrywki karciane, np. Piotruś lub Memo czy gra podobna do memo, inspirowana książkami Grzegorza Kasdepke „Pan Detektyw Pozytywka na tropie”. Warto sprawdzać zarówno wśród gier planszowych, jak i tych na spostrzegawczość i refleks – każdy rodzaj sporo nauczy i będzie miłą rozrywką.

Zabawki edukacyjne dla 4-latka      

Maluch w tym wieku to zazwyczaj Przedszkolak, potrafi więc świetnie sobie radzić z różnymi zadaniami. Na rynku nie brakuje książeczek z rozwijającymi łamigłówkami dla Czterolatków, różnego rodzaju labiryntami, kolorowankami czy naklejkami. Nietypową, ale wbrew pozorom świetną edukacyjną zabawką są… klocki. W tym wieku już w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń – bez problemu można kupić zestaw odpowiednio dopasowany do zainteresowań Dziecka.

Rowerek dla 4-latka

Czwarte urodziny to dobry moment, by z pierwszego rowerka przesiąść się na nieco „doroślejszy”. Sprawa jest bardzo prosta, jeśli Maluch wcześniej jeździł na rowerku biegowym, który znacznie ułatwia naukę jazdy na dwukołowym rowerze – wychodzi ona naturalnie i w zasadzie nie ma potrzeby, by montować boczne kółka. Co więcej – zamontowanie takich kółek po tym, jak Maluch korzystał z „biegówki”, to po prostu regres. Dlatego warto, by Rodzic uzbroił się w cierpliwość i… solidny kij, by solidnie i wygodnie móc go przymocować oraz trzymać, dla wspomagania Malucha jadącego na rowerze. Wystarczy kilka prób, by Dziecko załapało, jak się jeździ, a z czasem będzie coraz bardziej doskonalioł własną technikę. Jeśli chodzi o rozmiar pierwszego roweru – powinien być dostosowany do wzrostu Dziecka. Zazwyczaj odpowiednie są koła 14- 16 calowe.

Samochodziki dla 4-latków

To propozycja dla czteroletnich Chłopców, uwielbiających różne pojazdy, czyli… większości. Samochody mogą być przeróżne, w zależności od tego, jaki typ zabawy lubi Dziecko. Z pewnością wielkie wrażenie zrobią wszelkie zdalnie sterowane pojazdy, a także samochody do samodzielnego (no, może z pomocą Taty…) skonstruowania, np. z serii Lego Technic. Nadal na czasie będą różnego rodzaju maszyny budowlane, szczególnie te, które wyglądają bardzo naturalnie. Hitem będą też samochody Hot Wheels. Jednak prezentem mogą być nie tylko auta, ale także różnego rodzaju tory samochodowe, zarówno dedykowane pojazdom Hot Wheels, jak i innym – tutaj także wybór jest dość spory. A już w ogóle idealnym rozwiązaniem będą tory z samochodzikami! Taki prezent gwarantuje zadowolenie, jest – można powiedzieć – kompletny, gotowy do użytkowania bez konieczności wymyślania dobrych tras dla nowych aut.

Jeśli chodzi o ciekawy prezent dla Czterolatki, tutaj także jest kilka propozycji, które na pewno przypadną do gustu większości Dziewczynek. Wśród pewników znajdują się wszelkie akcesoria, w tym szczególnie lalki, z wizerunkami księżniczek, szczególnie tych dobrze znanych z bajek. Ale sporym zainteresowaniem cieszą się także bajkowe motywy zwierzęce, których flagowymi reprezentantami są Kucyki My Little Pony i zwierzaki z Littlest Pet Shop. Nietrudno o takie gadżety – czy to figurki, czy zabawki interaktywne, każde z pewnością będą miłym prezentem. Co ciekawe, figurki Littlest Pet Shop można znaleźć w małych saszetkach, których cena pozwala na swobodne uzbieranie całej kolekcji. Jeśli chodzi o zabawki kucyki – można znaleźć zarówno oryginalne, licencjonowane, jak i nieco tańsze kucyki Pony, które także są ładne, ale nie są już inspirowane popularną kreskówką. Dobrze, jeśli Dziecko będzie miało możliwość poznania zarówno jedynych, jak i drugich i samodzielnego wybrania wizerunku kucyka, który bardziej Mu się podoba.

Figurki Schleich

Zna je chyba każdy Dorosły, ale doceniają również Dzieci. Są to piękne figurki zwierząt, które oddają ich naturalny wygląd. Cechują się bardzo starannym wykonaniem i… ręcznym malowaniem, stąd ich cena, która wielu Rodziców skutecznie odstrasza. Są to figurki kolekcjonerskie - dostępne jest bardzo wiele gatunków, a wszystkie wyglądają równie imponująco. Figurki Schleich doskonale wpisują się w styl montesorriański, nastawiony na naturalność i prawdziwość, a więc i właśnie takie poznawanie zwierząt, nie zaś przedstawianie ich jako bajkowych, kolorowych czy mówiących. W zasadzie niezależnie od tego, czy Rodzice idą z duchem Montesorri czy też nie stronią od innych zabawek, dobrze jest zapoznawać Dziecko z tym, jak naprawdę wyglądają i zachowują się zwierzęta. Oczywiście, nie ma co straszyć Maluszków groźnym niedźwiedziem, ale w pewnym wieku powinny mieć One świadomość, że miś, którego tak chętnie przytulają, nie jest zgodny z wizerunkiem prawdziwego „misia” –  dużego, dzikiego i niebezpiecznego zwierzęcia. Jak Rodzice to przedstawią? Każdy będzie miał własny sposób, ale z pewnością figurki Schleich mogą być w tym pomocne.

Czteroletnie Dzieci doceniają już też inne przedmioty, nie tylko zabawki, o ile są one dopasowane do Ich zainteresowań. Pościel z postaciami ulubionej bajki, własny kubek czy nawet odzież, także z ulubionymi motywami, również sprawią Dziecku przyjemność. Dobrym prezentem może być też wyjątkowy dzień, wspólnie spędzony na różnych atrakcjach – w parku rozrywki, papugarni, aqua parku czy też w kinie, choć – co naturalne, jeśli chodzi o Dzieci – drobny, „materialny” upominek także jest mile widziany. Z mniejszych prezentów, które dostarczą wiele radości, można wybierać puzzle, artykuły plastyczne czy mniejsze książeczki, np. o przygodach Marysi, Żółwia Franklina czy  Świnki Peppy, dostępne zarówno w księgarniach, jak i często w kioskach. Pomysłów jest naprawdę sporo! A najlepsze są te, które podsuwa sam Maluch, dlatego najlepiej wsłuchać się w Jego potrzeby, obserwować i – przede wszystkim – dostrzegać jego potrzeby, zainteresowania, wskazówki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)