Udostępnij
Skomentuj

Czym zająć Dziecko na dłuższy czas? Gry i zabawy dla dzieci

Są dwie możliwości, by ciekawie zorganizować Dziecku czas. Albo bawić się wspólnie z Nim, albo wymyślić coś, co zmobilizuje Malucha do samodzielnej zabawy. Wiadomo, że obie formy są potrzebne, ale nie zawsze ma się pełną głowę pomysłów. Co można robić wspólnie, a co zaproponować do zabawy solo?

Pomysły na spędzenie wspólnego czasu z Dzieckiem nie zawsze przychodzą z łatwością. Nawet najbardziej kreatywni Rodzice mają swoje ograniczenia, bywa też, że pojawiają się przeszkody nie do obejścia – brak czasu, kiepska pogoda, nagłe obowiązki. Dlatego tak ważne jest, by Maluch potrafił się bawić także sam, bez asysty. Z pewnością nie będzie miał z tym problemów, jeśli ma świadomość, że Rodzic jest blisko, nie bawi się nie zniechęci, ale z braku możliwości, nie zbywa Go. Ale nawet, jeśli Dziecko potrafi się samo zabawić, czasem i tutaj wymaga pewnego naprowadzenia i propozycji na ciekawą zabawę. Słowem – wciąż trzeba główkować, by każdy dzień był inny, ale wszystkie równie ciekawe.

Wspólne spędzanie czasu z Rodziną

Co można robić rodzinnie? Niemal wszystko! Nie chodzi wyłącznie o to, by wciąż serwować Maluchowi atrakcje poza domem, wycieczki i wizyty w kinie. Owszem, różnego rodzaju wydarzenia dla dzieci,  spektakle teatralne czy jarmarki tematyczne zawsze sprawią przyjemność. Ale ważne, by umieć także w domowym zaciszu znaleźć sposoby na nudę i miło spędzić czas.  Pomogą w tym zarówno zabawki, jak i różnego rodzaju gry, np. słowne nie wymagające żadnych dodatkowych rekwizytów.

Puzzle do układania

Wcale nie muszą to być typowe puzzle dla Dzieci, ale warto dostosować poziom układanki do najmłodszego uczestnika zabawy. Wspólne układanie puzzli może być wspaniałą zabawą! Choć nie jest to emocjonujące zajęcie, wymaga zaangażowania i współpracy. Świetnie też wpływa na rozwój małej motoryki u Najmłodszych, zaś u Dorosłych działa uspokajająco i relaksująco. Można przebierać pośród różnych rodzajów i rozmiarów puzzli – możliwości są niemal nieograniczone.

Układanie klocków

Klocki Lego są hitem, zawsze i wszędzie, a ich wspólne układanie to prawdziwa frajda! Niektóre zestawy, szczególnie większe, nieco bardziej skomplikowane, świetnie się sprawdzą do rodzinnego układania. Każdy będzie miał możliwość popisania się kreatywnością, a efekt końcowy będzie prawdziwą rodzinną dumą!

Malowanie

Zazwyczaj nie robi się tego wspólnie… ale co za problem?! Można na podłodze rozłożyć wielki arkusz papieru i dać się ponieść emocjom – malować palcami czy stopami, odbijać ślady dłoni lub też starać się o coś bardziej konkretnego. Taki obraz, stworzony samodzielnie, z pasją i w atmosferze świetnej zabawy może być wspaniałą dekoracją ściany w salonie czy kuchni.

Gry i zabawy dla Dzieci

….i Dorosłych! Kalambury, Scrabble, Rummikub, Monopoly, skojarzenia, rymowanki, Grzybobranie Chińczyk… wymieniać dalej? Nie trzeba – każdy doskonale wie, ile gier istnieje, ile jest możliwości na zabawy słowne i językowe. Jedyny problem jest w tym… co wybrać?

Zabawa w dom

Maluchy bardzo chętnie bawią się w dom, odgrywają różne role, co może być ciekawym, rodzinnym doświadczeniem. A gdyby tak Maluch zmienić się w Tatę, a Tata w Dziecko…? Co z tego wyniknie? Zabawa w dom z Dzieckiem i poddanie się Jego emocjom i wyobraźni może każdego sporo nauczyć, zwrócić uwagę na istotne kwestie i dać do myślenia.

To, jak aktywnie spędzać czas z Rodziną, zależy głównie od Dorosłych. Dziecko zawsze chętnie będzie uczestniczyło we wszystkim, jeśli będzie się czuło ważnym elementem grupy i będzie się chętnie z Nim współpracowało. Znalezienie pomysłu na Rodzinny czas jest łatwiejsze niż się wydaje. Wystarczy chcieć!

Samodzielna zabawa Dziecka

Jak zorganizować czas Dziecku, tak, by po chwili nie poczuło się znudzone brakiem towarzystwa? Dla wielu to spore wyzwanie, ale na szczęście jest kilka pomysłów, które zazwyczaj dobrze się sprawdzają.

Pomysły na zajęcia plastyczne

Wiadomo już, że można urządzić Rodzinne malowanie. Ale można też znaleźć sposoby na to, by Maluch w zaciszu własnego pokoju dał się ponieść radosnej twórczości. Wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne dla Dzieci są zazwyczaj wciągające – cieszy nie tylko sam proces twórczy, ale i efekt. Warto zadbać o odpowiednie warunki, by pobudzić małego artystę. Przede wszystkim – Maluch potrzebuje różnego rodzaju akcesoriów plastycznych. Niech nie będą to zbyt skomplikowane farby, np. w tubkach ani niebezpieczne środki, np. różnego rodzaju lakiery i spraye. Zazwyczaj wystarczą kredki, mazaki i farby plakatowe lub akwarele oraz – oczywiście – zapas czystych kartek, a Maluch już doskonale będzie wiedział, jak zrobić z nich pożytek. Można też zasugerować, co namalować czy wyciąć, pomóc wymyśleć jakiś „cykl” prac, wskazać, jakie jeszcze techniki może wykorzystać, by stworzyć ciekawy obrazek – może atrakcyjne będą dla Niego np. wydzieranki? Świetnie sprawdzą się także różnego rodzaju masy plastyczne – plastelina, ciastolina czy piasek kinetyczny.

Kolorowanki dla Dzieci

Wiele Dzieci bardzo lubi kolorować, a ilość kolorowanek dostępnych na rynku zaspokaja wszystkie potrzeby. Można przebierać wśród tych opartych na motywach znanych i lubianych bajek, jak i w innych tematach, którymi Maluch się interesuje. A jeśli wszystkie kolorowanki w domu są już wykorzystane, a nie możliwości kupna nowej – z pomocą przyjdą kolorowanki do wydruku, dostępne w Internecie. Można znaleźć niemal wszystko!

Kreatywne zabawy dla Dzieci

Z pomocą różnego rodzaju akcesoriów domowych można stworzyć zupełnie nowe zabawki, np. wyplatanki z kobiałek po jajkach czy też tory przeszkód z krzeseł i długiego sznura. Zawsze też można zaangażować Malucha w pomoc w codziennych sprawunkach – wiele rzeczy, które dla Dorosłych mogą być rutyną, dla Dziecka są prawdziwą atrakcją.

Zabawy dla Dzieci nie muszą oznaczać tylko korzystania z gotowych schematów czy produktów. W zasadzie… wszystko może być zabawą, jeśli tylko odpowiednio przedstawi się Dziecku pomysł. Warto też słuchać propozycji Dziecka – być może Rodzic niepotrzebnie się wysila, podczas gdy Dziecko chce po prostu poprzeglądać książeczki czy też samodzielnie pobawić się lalkami czy samochodami. Warto także pamiętać, by zapewnić zarówno zabawy dla Dzieci w domu, jak na świeżym powietrzu. Ważne, by słuchać się wzajemnie i robić to, co się naprawdę lubi i co wszystkim sprawi przyjemność.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)