Udostępnij
Skomentuj

Gry planszowe dla ośmiolatka – jak wybrać? Co kupić na prezent?

Gry planszowe zapewniają kreatywną i ciekawą rozrywkę. Jakie gry wybrać dla ośmiolatków?

Gry planszowe dla 8 latka

Oferta gier planszowych dla ośmiolatków jest bardzo szeroka. Nie są to już tak proste gry, jak propozycje dedykowane młodszym dzieciom. Wybór jest ogromny, a wśród gier dla dzieci w tym przedziale wiekowym można znaleźć:

  • Gry dla dzieci – dedykowane dzieciom od ósmego roku życia. Propozycje tego typu mogą mieć charakter przygodowy, losowy, imprezowy lub edukacyjny.
  • Gry rodzinne – ciekawą propozycją nie są typowe gry dziecięce, ale gry dla całej rodziny. Są na tyle ciekawe, że przykują uwagę dzieci i dorosłych. Dostarczają rozrywki i są świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Przykładem gry tego typu jest EGO Family. To gra, która umożliwia poznanie odpowiedzi na dość nietypowe pytania, co pozwala jeszcze lepiej poznać członków swojej rodziny i dowiedzieć się o nich czegoś nowego, niespodziewanego. Inną grą dla całej rodziny jest Gorący ziemniak familijny. To bardzo rozrywkowa i dynamiczna gra familijna, która sprawdza zdolność główkowania i udzielania odpowiedzi na pytania pod presją czasu.

Gry edukacyjne dla ośmiolatków

To grupa produktów, która cieszy się szczególnie dużą popularnością. Gry edukacyjne dla dzieci w udany sposób łączą naukę i zabawę. Mogą pełnić rolę pomocy naukowych, ale wiele z nich jest na tyle ciekawych, że dzieci korzystają z nich dla czystej przyjemności.

Oferta gier edukacyjnych, które można polecić dla dzieci od ósmego roku życia jest naprawdę szeroka. To zarówno gry planszowe, jak również karciane i liczbowe. Wiele z nich ma postać quizów lub wymaga odpowiadania na różnorodne pytania. Sporą popularnością cieszy się gra Byli sobie podróżnicy, która jest edukacyjną grą planszową dla od dwóch do czterech osób. Celem gry jest odkrycie lokalizacji mitycznego skarbu, a rozgrywka zmusza gracza do planowania taktyki i podejmowania samodzielnych decyzji. Chętnie wybieraną grą edukacyjną dla ośmiolatków jest również gra Wszystkie państwa świata, która także jest grą planszową, która wymaga od graczy dopasowania flag do państw świata, a następnie sprawdza, czy orientujemy się w tym, jakie są stolice owych państw. To gra, która pomaga w dobrym poznaniu geografii politycznej świata i zdecydowanie przyda się dzieciom w wieku szkolnym.

Popularne gry planszowe

Gry strategiczne, przygodowe i logiczne dla ośmiolatków

Zdecydowanie najszerszą grupę gier dla ośmiolatków stanowią gry przygodowe, strategiczne, logiczne i na spostrzegawczość. To gry, które dostarczają znakomitej rozrywki. Ich bezpośrednim celem nie jest edukacja, ale część z nich może rozwijać określone talenty i umiejętności.

Niezwykle popularną grą jest Dixit oraz Dixit Odyseja. To bardzo łatwa i przyjemna gra planszowa oparta na skojarzeniach. To gra, w której gracze wcielają się w rolę bajarza i snują opowieści, podają skojarzenia. To gra rozwijająca wyobraźnię. Kolejna popularna gra, która wymaga główkowania i odgadywania synonimów, to Taboo Junior. To gra oparta na kartach z frazami, które trzeba opisać bez użycia zakazanych słów tak, by pozostali gracze mogli je odgadnąć. Główkować musi zarówno osoba prezentująca słowa, jak i gracze, którzy muszą je odgadywać. Kolejną grą dla ośmiolatków, która wymaga główkowania i planowania taktyki, jest Wsiąść do pociągu: Europa. Zadaniem graczy jest budowa określonych połączeń kolejowych, planowanie ruchów, próba przechytrzenia konkurentów.

Na co zwrócić uwagę wybierając grę dla ośmiolatka?

Oferta gier dla ośmiolatków jest niesamowicie zróżnicowana. Wśród wielu propozycji znajdziemy gry różnego typu i o różnorodnej tematyce. By wybór był trafiony, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

    • Rodzaj gry – do wyboru mamy zarówno gry edukacyjne i quizy, jak również znakomite gry przygodowe i taktyczne (na przykład niezwykle popularną grę Small World). Rodzaj gry warto dopasować do preferencji dziecka, jego gustu i zdolności.
    • Tematyka – oferta gier dla ośmiolatków jest na tyle szeroka, że bez problemu znajdziemy w niej zarówno gry o podróżnikach, jak również opowiadające o wydarzeniach historycznych lub skupione wokół całkowicie fantastycznej fabuły.
    • Liczba graczy – to ważne, by wybrać grę, która będzie praktyczna. Jeśli dziecko grywa w gry z rodzeństwem, warto dobrać grę do zwyczajowej liczby uczestników. Jeśli nie mamy pewności, w jakim gronie będzie użytkowana gra, najlepiej wybrać taką, która posiada zarówno tryb jednoosobowy, jak również może być użytkowana w wiele osób.
5 Sekund Edycja Specjalna
  • Czas rozgrywki – nie każdy przepada za godzinnymi potyczkami na planszy. Wiele dzieci preferuje krótsze gry, które można rozgrywać kilkakrotnie lub nawet przerwać w dowolnym momencie. Gra Kingdomino to przygodowa gra planszowa, która nie zajmuje jednak przesadnie wiele czasu. Szacunkowy czas rozgrywki to zaledwie 20 minut, co wydaje się optymalnym wyborem dla dzieci. Gra 5 sekund to przykład gry, która jest niezwykle dynamiczna i emocjonująca. Choć cała rozgrywka może potrwać nawet do 30 minut, to gracze mają zaledwie po 5 sekund, by udzielić odpowiedzi. Taka dynamika sprawia, że rozgrywka przebiega błyskawicznie i nie jest nużąca.
  • Popularność – dzieci także lubią wybierać produkty, które są znane i cenione przez innych. Przy wyborze gry dla dzieci warto więc zorientować się, które produkcje są szczególnie popularne. Jedną z gier, które są chętnie wybierane dla ośmiolatków są Potwory w Tokio albo Carcassone.

Dlaczego warto kupować gry planszowe dla dzieci?

Granie w gry planszowe to nie tylko czysta przyjemność, ale również zajęcie wyjątkowo wciągające i kreatywne. W zależności od wybranej gry, gracze muszą wykazywać się sprytem, umiejętnościami planowania taktyki, szybkim refleksem, umiejętnością myślenia pod presją czasu i podejmowania dobrych decyzji na podstawie szczątkowych informacji. To wszystko sprawia, że gry planszowe są jednymi z najbardziej kreatywnych, rozwijających i wciągających zabawek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)