Udostępnij
Skomentuj

Jak dbać o skórę Niemowlaka z AZS? Jak rozpoznać i jak leczyć?

Atopowe zapalenie skóry spędza sen z powiek wielu Rodzicom. Jest najczęściej i najszerzej omawianą formą alergii, wzbudza dreszcze zanim się pojawi, a każda zmiana skórna od razu jest z nim kojarzona. Niestety, nie ma w tym żadnej przesady – obawy przed AZS są całkiem uzasadnione. Choć nie jest to choroba zagrażająca życiu, może je solidnie utrudniać.

Atopowe zapalenie skóry u Niemowląt

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u Niemowląt mogą mieć podłoże genetyczne – nie dziedziczy się jednak samej choroby, ale skłonność do niej. By alergia się ujawniła, potrzebny jest „zapalnik”, coś, co ją obudzi. Najczęściej są to produkty pokarmowe, które Maluch pobiera wraz z mlekiem matki czy w toku jedzenia stałych pokarmów lub też alergeny wziewne. Może się uaktywnić już u Noworodków i trwa do około 5 roku życia. Możliwe jest także AZS u Dzieci – pojawia się zazwyczaj między 6 a 7 rokiem życia. Niestety, choroba nie jest do całkowitego wyleczenia, można natomiast walczyć z jej objawami i nieco uśpić.

Pierwsze objawy AZS. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

AZS u Niemowlaka najczęściej objawia się zmianami skórnymi. Do nich dochodzi uciążliwe swędzenie, z którym Maluszek nie potrafi sobie poradzić. Alergia pojawia się na policzkach - ma postać czerwonych, wypryskowo-wysiękowych, suchych i „połyskujących” plam – oraz na zgięciach łokci i kolan. Przyczyną reakcji alergicznej jest kontakt z alergenem pokarmowym lub wziewnym. Nie ma jednego czynnika, który ją wywołuje, u każdego Dziecka pojawienie się AZS może być spowodowane przez inne alergeny.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Lekarstwa, które pomoże całkowicie zwalczyć objawy alergii i uchroni przed jej nawrotem, nie ma. Można jednak łagodzić objawy. Największe znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja Niemowlaka. Pielęgnacja skóry atopowej znacznie różni się od dbania o zdrową skórę, wymaga specjalistycznych środków. Kosmetyki dla Niemowlaka z AZS powinny być hypoalergiczne i bezpieczne, a przede wszystkim – regularnie stosowane. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry można znacznie poprawić jej kondycję i pomóc w walce z objawami alergii. Kąpiel niemowlaka z AZS powinna być krótka, skóra po niej delikatnie osuszana, a nie wycierana,  i po każdej z nich należy stosować odpowiedni emolient, który odbuduje barierę ochronną skóry, a nie jedynie utworzy na niej film. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich środków – najlepiej, by w zakupach pomógł lekarz lub farmaceuta, którzy polecą odpowiednie dermokosmetyki. Ważne, by chronić skórę Dziecka przez kontaktem z chemią – kąpiel Niemowlaka w basenie z chlorowaną wodą nie jest wskazana, podobnie jak kontakt ze sztucznymi materiałami, które mogą powodować pocenie oraz podrażnienia. Pielęgnacja skóry Niemowlaka nie powinna też polegać na jej obciążaniu – choć należy używać kosmetyków codziennie, tak samo należy zapewnić skórze kontakt z powietrzem, żeby mogła swobodnie oddychać. Warto także zmienić środki czyszczące i piorące na hypoalergiczne i delikatne, bez substancji zapachowych i dodatku alkoholu. Bardzo ważne jest też zachowanie higieny zarówno Rodzica, jak i Malucha. Przed każdą aplikacją kosmetyków powinno się umyć ręce, by nie przenosić na skórę Dziecka ewentualnych bakterii. Należy także w miarę możliwości uchronić Malucha przez drapaniem, choć to może być bardzo trudne. Świąd może powodować rozdrażnienie, a nawet problemy ze snem, ale rozdrapane miejsca mogą prowadzić do poważnych zakażeń. W skrajnych przypadkach lekarz może przepisać maść. Dobrze, gdyby nie była to maść sterydowa, która niekorzystnie wpływa na skórę i czyni ją jeszcze bardziej wrażliwą.

Nawet, kiedy po kilku latach ustąpią objawy AZS, nie można mówić o wyleczeniu. Skóra nadal pozostaje wrażliwa i „aktywna”, i należy na nią odpowiednio dbać. Możliwe są także inne choroby alergiczne, wrażliwość na konkretny alergen. Atopowe zapalenie skóry u Niemowląt często jest też mylone z innymi chorobami – może być zbyt pochopnie rozpoznane lub też nierozpoznane przez lekarza. Dlatego zanim sięgnie się po mocniejsze środki przeciwalergicznie czy nawet rozpocznie się żmudny rytuał pielęgnacyjny, warto dokładnie obserwować Dziecko. Najczęstsze objawy AZS – swędzenie i wysypka – są raczej powszechne, ale równie dobrze mogą oznaczać uczulenie wyłącznie na konkretny produkt i szybko ustąpić po jego wyeliminowaniu. W przypadku AZS, także można zastosować dietę eliminacyjną – może ona złagodzić objawy, ale… nie zlikwiduje problemu.

Atopowe zapalenie skóry u Niemowlaka nie jest łatwe do zaakceptowania. To złośliwa, uciążliwa choroba, z którą trudno się walczy. Objawy atopowego zapalenia skóry są w teorii łatwe do rozpoznania, ale w praktyce wielu Rodziców traci czujność, kiedy widzi zmiany skórne u swojego Dziecka, nie dopuszczając do siebie myśli, że może to być AZS. Najważniejsze, to mieć zaufanego lekarza, takiego, który nie zapisze od razu specjalistycznych leków i który przede wszystkim będzie potrafił postawić odpowiednią diagnozę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

U nas, co prawda już u nieco starszej córci pomógł m.in. szampon solverx, oczywiście w połączeniu też z innymi preparatami, ale na główce ten problem był największy. Ale tam rzeczywiście jest pokaźny szereg aktywnych wyciągów naturalnych plus kwas laktobionowy i glicyryzynowy.