Udostępnij
Skomentuj

Jak odstawić smoczek? Sposoby i rady na pożegnanie ze smoczkiem

Smoczek, kajek, nupiś, nupel… wiele określeń, jeden przedmiot i jedno skojarzenie. Smoczek to niemalże atrybut każdego Maluszka. Jaka w zasadzie jest jego funkcja? Kiedy podać pierwszy raz, a kiedy przychodzi moment, by go odstawić? A wreszcie – jak to zrobić z możliwie jak najmniejszą szkodą emocjonalną dla Dziecka?

Czy smoczek jest konieczny?

To podstawowe pytanie. W wielu wyprawkach dla Noworodków znajduje się niemal automatycznie, tylko dlatego, że… po prostu musi być, no bo jak to Dziecko bez smoczka? Przyszli Rodzice kupują więc różne modele, często też dostają od Rodziny jako drobne, pierwsze upominki. Z pewnością też wielu zastanawia się, czy smoczek naprawdę będzie potrzebny? W jakich momentach? Czy kupić już smoczek dla Noworodka czy bardziej przydają się smoczki dla Niemowląt? I w końcu,  czy dawać Dziecku smoczek czy nie? Cóż, jak w wielu kwestiach rodzicielskich, tak i tu zdania są podzielone. Dla wielu Rodziców to oczywiste – dawać, bo jak Maluch będzie płakał, to pomoże Mu się uspokoić. Inni mówią, że smoczek nie jest potrzebny – do uspokojenia Dzidziuś potrzebuje przytulenia, Mamy i Taty, bliskości i bezpieczeństwa, a przede wszystkim – zaspokojenia potrzeb. I to jest kluczowa sprawa, która mówi także o tym, jaka jest rola smoczka. W jakich momentach się go daje Dziecku? Kiedy płacze, jest niespokojne, kiedy ma duży odruch ssania. Dlaczego? Żeby Je uspokoić. Czy nie jest więc tak, że smoczek staje się swoistym zapychaczem, kiedy Maluszek próbuje wyrazić swoje potrzeby? Kiedy płacze, bo tęskni, bo potrzebuje bliskości? „Zamyka” Mu się buzię smoczkiem, podczas gdy On próbuje coś przekazać, coś ważnego, a potrafi to zrobić jedynie płaczem i grymaszeniem. Może to robić długo i zapewne będzie, dopóki Rodzice nie zrozumieją, o co Mu chodzi, a Oni będą czuli zmęczenie i rezygnację. To naturalne – wszyscy się siebie dopiero uczą. A smoczek będzie oznaczał, że nie może wyrażać tego, co czuje. Dla wielu może to zabrzmieć śmiesznie, ale tak – Niemowlę ma uczucia, emocje, rozumie naturalne odruchy. Wielu też się dopiero uczy. A jedyne, czego smoczek uczy, to to, że należy być cichutko, a nie wyrażać to, co się czuje i potrzebuje. A że Maluch ma odruch ssania – zasysa i „już po kłopocie”. Właśnie - jak wygląda relacja smoczek a karmienie piersią? Smoczek pomaga radzić sobie z dużym odruchem ssania u Noworodków i Niemowląt, bo – jak zostało wspomniane – zostaje naturalnie zassany. Ale warto się zastanowić, czy podawanie Dziecku piersi nie jest właściwszym rozwiązaniem. Maluch nie zawsze je – także uspokaja się przy piersi. O ile smoczek jest wygodniejszy w podaniu, o tyle pierś działa naturalnie i poza potrzebą ssania, zaspokaja także potrzebę bliskości. Jeśli w danej chwili nie jest możliwe, by Dziecku zapewnić kontakt z piersią, wtedy po prostu wystarczy przytulenie, zapewnienie bliskości i czułości. A jeśli Młoda Mama karmi inną metodą – wtedy Maluszek znajdzie sposób, by sobie poradzić. Czasem to będzie kciuk, z którego łatwiej zrezygnować niż ze smoczka, a czasem po prostu odruch ssania normuje się z wiekiem. Tak więc czy smoczek jest dobry dla Dziecka? Każdy Rodzic powinien sam sobie odpowiedzieć.

Jak odzwyczaić Dziecko od smoczka?

Jeśli już podjęło się decyzję o podawaniu smoczka, trzeba – mówiąc banalnie – „wziąć na klatę” fakt, że przyjdzie w końcu moment na odzwyczajanie od smoczka i niekoniecznie będą to łatwe chwile, zarówno dla Rodziców, jak i Dziecka. Pożegnanie ze smoczkiem może przebiegać różnie, a wszystko zależy Dziecka. Im dłużej był do niego przyzwyczajany, tym rozstanie może być trudniejsze, choć nie jest to reguła. W pewnym wieku odstawienie smoczka jest niemal konieczne, zarówno dla zdrowia emocjonalnego, jak i – można powiedzieć – rozwoju fizycznego. Wydaje się, że dobry moment na odstawienie smoczka pojawia się wraz z pierwszymi ząbkami. Ssanie smoczka może zaburzyć prawidłowy wzrost zębów i powodować wady zgryzu, cofanie się jedynek lub ich krzywy wzrost. Kilkumiesięczne Dziecko jest jeszcze małe, a więc łatwo przyzwyczai się do nowych nawyków, a z drugiej strony – ma już dobrze rozwiniętą komunikację z Rodzicami, więc odpowiadanie na Jego potrzeby powinno przebiegać znacznie łatwiej. Nie ma granicy, która mówiłaby, do kiedy smoczek jest potrzebny czy też kiedy odstawić smoczek. Ale śmiało można powiedzieć, że im wcześniej – tym lepiej. Ciężko też podać konkretne sposoby na to, jak oduczyć Dziecko smoczka. Wydaje się, że cały sekret leży po prostu w dobrej komunikacji i w jak najczęstszych próbach porozumiewania się. W myśl tego, że Dziecko nie płacze bez powodu (tak samo, jak nie robią tego Dorośli), Jego płacz, zarówno w wieku noworodkowym, jak i niemowlęcym, jest jasnym komunikatem, wyrażeniem, bezpośrednim zwrotem do Rodziców – umiejętność ich odczytywania i odpowiadania na nie to klucz do wielu sukcesów rodzicielskich. Jakie są inne sposoby na odstawienie smoczka? Jeśli Maluch ma już rozszerzaną dietę, można podawać Mu coś, co nie dostarczy Mu zbędnych kalorii, ale pozwoli zająć buzię, np. kawałek jabłuszka czy marchewki. Najlepszą metodą jest jednak… przeczekanie, zrozumienie i bycie przy Dziecku. W końcu się przyzwyczai do nowej sytuacji, jeśli tylko będzie czuło wsparcie i nie straci poczucia bezpieczeństwa i stabilności.

Czy są jakieś skutki odstawienia smoczka?

Im starsze Dziecko – tym bardziej może się sprzeciwiać. Jest przyzwyczajone, nadal smoczek służy uspokojeniu, więc dlaczego nagle z niego rezygnować? Może się pojawić złość – reakcja na, w odczuciu Dziecka, negatywną sytuację, co będzie zupełnie naturalne. Mogą pojawić się także substytuty smoczka, jak kciuk czy skrawki ubrań, ale nie musi tak być. Na pewno są skutki zdrowotne, bardzo pozytywne i przede wszystkim pewne – prawidłowy rozwój zgryzu i aparatu mowy oraz emocjonalne otwarcie się na radzenie sobie z emocjami.

Podczas, kiedy toczą się dyskusje na temat tego, jak odstawić smoczek, powinno się raczej pojawiać więcej pytań o to, jak uniknąć podania go. To jest do zrobienia! Bywa, że niektóre Maluszki same odpychają smoczek – wtedy absolutnie nie należy podawać go na siłę. Dziecko samo od siebie nie ma potrzeby ssania smoczka. Potrafi ssać pierś, smoczek jest podobny, więc też go „załapuje”. Ale nie znałoby go, gdyby nie spróbowało. Najważniejsze jest to, żeby młodzi Rodzice uwierzyli w siebie i nabrali pewności, że potrafią sobie poradzić w każdej sytuacji i nie potrzebują wspomagaczy, by uspokoić własnego Maluszka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)