Udostępnij
Skomentuj

Jak urządzić pokój Niemowlaka? Niezbędne elementy

Urządzenie pierwszego pokoju dla Dziecka to wspaniałe, niezwykle ekscytujące chwile dla Rodziców. Oczywiście, łączą się też ze stresem i nerwami, bo bez tego nie ma żadnego remontu, ale wizje i cel z nim związane wszystko wynagradzają. Choć Niemowlę niewiele potrzebuje do szczęścia, to jednak można Mu urządzić pokoik, który będzie sprzyjał zdrowym, spokojnym snom i miłym zabawom.

Jak urządzić pokój Dziecka?

Pierwsze, o czym powinno się pomyśleć planując pokój dla Maluszka, to to… gdzie on będzie, dla kogo – jakiej płci będzie Dziecko – i co powinno się w nim znaleźć. Należy także dobrze sprawdzić wybrane pomieszczenie. Jeśli planuje się pokój Niemowlaka na poddaszu, warto upewnić się, czy pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione oraz czy jest odpowiednio szczelne i izolowane. Wilgotność w pokoju Niemowlaka powinna być umiarkowana – przede wszystkim musi być dobra cyrkulacja powietrza, by ściany nie były narażone na grzyby, ale powietrze w pomieszczeniu nie powinno być też zbyt suche. Ważna jest możliwość częstego wietrzenia. To samo dotyczy każdego innego pomieszczenia, jednak to właśnie poddasza są często dość kłopotliwymi miejscami ze względu na mniejszy dostęp światła oraz inny rodzaj izolacji dachu i ścian. Jeśli pokój jest już wybrany, należy obliczyć jego metraż i zacząć planowanie od wyboru koloru ścian oraz rodzaju i ilości mebli. Jeśli nie ma się określonego pomysłu – warto sprawdzić inspiracje, których nie brakuje w kolorowych magazynach i Internecie.

Kiedy malować pokój dla Niemowlaka?

Jest to pierwsza czynność, jaką robi się podczas urządzania pokoju dla Dziecka, więc należy to zrobić wtedy, kiedy… zaczyna się remontować, po prostu. Obecnie, produkuje się farby zupełnie bezpieczne, niemalże bezzapachowe i przede wszystkim szybko wysychające, stąd nie ma konieczności wietrzenia pomieszczenia przez kilka dni, ale – jak wiadomo – lepiej nie malować dziecięcego pokoju dzień przed terminem porodu. Jeśli chodzi o wybór koloru ścian – to kwestia bardzo indywidualna. Ostatnimi czasy widać zamiłowanie do monochromatyzmu – szarości, bieli z dodatkiem czerni lub innego mocniejszego akcentu, co wywołuje spore dyskusje – pokój dla Niemowlaka w takich barwach kojarzy się raczej z upodobaniami Rodziców, z modą, wymuszoną elegancją, z katalogowymi wystrojami niż z typowo dziecięcymi wnętrzami. Warto jednak pamiętać, że pokój to nie tylko miejsce do zabawy, które powinno pobudzać, działać na wyobraźnię i wspomagać kreatywne myślenie, ale też miejsce spoczynku i wyciszenia. Dlatego dobrym pomysłem jest wybranie wyłącznie jednej ściany na wyraźniejszy kolor, wzór lub dekor. Można także faktycznie szaleć z dodatkami, a także pamiętać, że z pewnością obecność zabawek znacznie ubarwi pokój.

Jak zorganizować pokój Niemowlaka?

Przede wszystkim należy się zastanowić, jakiego typu meble będą potrzebne, ile Dziecko ma rzeczy, na ile też można sobie pozwolić. Z pewnością niezbędne będzie łóżeczko. Niezależnie od tego, czy w pokoju będzie stać kołyska dla Dziecka czy też tradycyjne łóżeczko – musi być na nie odpowiednie miejsce. Nie powinno stać ani przy oknie, ani przy kaloryferze. Kołyski dla Niemowląt potrzebują nieco więcej miejsca, z kolei standardowe łóżko może stać przy ścianie. Miejsce może być delikatnie zacienione, nie potrzeba aż tak dużego dostępu światła tak jak np. przy biurkach. Kolejnym ważnym elementem jest przewijak. Jeśli ma się wystarczająco dużo miejsca, można zakupić komodę z przewijakiem, ale bardzo praktycznym rozwiązaniem są zwykłe przewijaki, które można oprzeć na łóżeczku czy podłodze. Nie zajmują wiele miejsca, są łatwe do utrzymania w czystości i tańsze od całego mebla. Potrzebne będą także inne meble do pokoju Niemowlaka, w których będzie można schować ubranka i przybory. Zarówno na ubranka, jak i inne przedmioty typu. Pieluchy, chusteczki, drobne zabawki, świetnie sprawdzi się komoda (na niej także będzie można położyć przewijak, jeśli wybierze się mebel bez takiej opcji). Ciuszki niemowlęce są małe, wygodne do składania i łatwe do przechowywania, a duża komoda pomieści wszystko. Oczywiście, dobrym wyborem jest także szafa, ale nie jest to konieczny mebel w pokoju Niemowlaka, który nie musi jeszcze wieszać koszul czy sukienek na wieszakach. Jeśli jednak są ciuszki, które wymagają powieszenia, ale nie jest ich zbyt dużo – zawsze można zorganizować ozdobny stojak na ubrania, do postawienia np. w kącie pokoju. Bardzo przydatny będzie także wygodny fotel, który posłuży podczas czytania bajek oraz karmienia Dziecka. Może się przydać także skrzynia na zabawki lub regał. Drobniejsze elementy, jak zostało wspomniane, można schować do komody, z kolei regał z pewnością sprawdzi się w przyszłości.

Jak wyposażyć pokój Niemowlaka?

Dodatki, pojemniki, cały wystrój pokoju – to już osobna bajka. Jeśli w pokoju znalazło się już wszystko, co najważniejsze – łóżeczko i meble, pozostają dodatki. A dekoracje do pokoju Niemowlaka to świat bez granic! Pierwsze i najważniejsze – czy to pokój dla Dziewczynki czy pokój dla Chłopca? A może lepiej urządzić coś uniwersalnego? Można naprawdę przebierać wśród różnych możliwości i kolorów, ale są ten stałe punkty, których nie powinno zabraknąć, niezależnie od tego, dla kogo urządza się pomieszczenie. Przede wszystkim – zabezpieczenia mebli, gniazdek i drzwi. Każdy element powinien zostać sprawdzony i odpowiednio zabezpieczony np. specjalnymi nakładkami. Nie warto jednak popadać w skrajności – Maluch powinien mieć też możliwość sprawdzenia zagrożenia (oczywiście pod kontrolą Rodzica), inaczej nie nauczy się, że powinien uważać, dlatego nie ma co obijać pianką całych mebli, czy odłączać prąd z gniazdek. Warto pokazać Maluchowi, jak co działa i przestrzegać przez ewentualnym niebezpieczeństwem. Następnie, na pewno przydadzą się lampki nocne, jedna lub kilka. Mogą mieć fantastyczne, dziecięce kształty i kolory. Ważne, by dawały odpowiednie światło do czytania bajek, ale nie raziły w oczy, jeśli będzie konieczność włączenia ich w nocy. Światło powinno być ciepłe, delikatne i rozproszone. Ważne też są pojemniki na zabawki. Dobrym wyborem są różnego rodzaju pudła i kosze, w których zmieszczą się wszystkie drobiazgi, (na pewno uzbiera się ich całe mnóstwo), a które można ustawić na regale. Dzięki nim zawsze będzie porządek, a i sprzątanie pójdzie znacznie łatwiej. Na pewno pudła przydadzą się na klocki, samochodziki, lalki czy zabawki, które nie posiadają oryginalnych opakowań. Co potrzeba jeszcze? Można szaleć z dekoracjami! Kiedyś hitem, a obecnie już standardowym elementem, jaki może zdobić pokój Dziecka, są lampki cottonballs, różnego rodzaju pompony i inne elementy do zawieszenia na ścianach lub meblach, ramki z grafikami, zdjęciami lub metryczką, półeczki na wyeksponowanie książek oraz namioty tipi. Ciekawym dodatkiem będą naklejki na ścianę, dzięki którym pokój Niemowlaka nabierze charakteru. Bardzo ważne jest, by Dziecko miało łatwy dostęp do własnych zabawek, mogło same wybierać i odkładać. Warto unikać elementów wyłącznie dekoracyjnych, dużych, stojących (np. stojaki na kwiaty) które z pewnością będą cieszyły oko Rodzica, ale jeśli nie nadają się do zabawy, raczej nie sprawią takiej samej przyjemności Maluchowi. Na nie przyjdzie czas później.

To, co na pewno powinno znaleźć się w pokoju Niemowlaka, to miłość, bezpieczeństwo i spokój. Pokój ma być TYM miejscem, w którym Maluszek będzie czuł się komfortowo i przyjemnie. Niezależnie od tego, czy wyposaży się go najdroższymi i najmodniejszymi dodatkami, czy też urządzi niskobudżetowo i skromnie – jeśli będzie w nim dobra atmosfera, wynikająca z radosnych, wspólnych chwil i spokojnych nocy – będzie to najlepszy pokój na świecie!

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

a