Udostępnij
Skomentuj

Jaki żel na ząbkowanie u niemowląt wybrać? Który najlepszy dla dziecka?

W życiu każdego malucha przychodzi moment, kiedy musi stawić czoła wyżynaniu się pierwszych ząbków.

Nie jest do dla dzieci przyjemnie – sprawia im ból, swędzi, powoduje gorączkę i nie pozwala spokojnie spać. Dlatego też rodzice starają się ulżyć swoim pociechom na wszystkie sposoby. Jednym z nich jest specjalny żel na ząbkowanie, który pomaga dzieciom możliwie najspokojniej przejść przez ten pełen zmagań okres.

Polecane kosmetyki dla dzieci i niemowląt

Żel na ząbkowanie – co to jest?

Żel na ząbkowanie to specyfik, którego zadaniem jest uśmierzenie bólu i ulżenie maluchowi w okresie ząbkowania. Główną substancją aktywną większości specyfików na ząbkowanie jest lidokaina – substancja, która działa miejscowo znieczulająco, dzięki czemu zwalcza ból i zapewnia dziecku ulgę. Stosowanie żelu na ząbkowanie powinno być jednak rozsądne – nie można smarować dziąseł zbyt często, ponieważ nadmiar lidokainy może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka.

Uwaga!

Żele na ząbkowanie należy stosować ściśle według zaleceń lekarza bądź ulotki dołączonej do opakowania leku. Nadużywanie substancji może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak: drgawki, uszkodzenie serca a nawet mózgu. Dlatego tak ważne jest, by stosować lek zgodnie ze wskazaniami. Używanie preparatu według zaleceń lekarza bądź ulotki nie jest groźne i nie wywołuje efektów niepożądanych.

Jaki żel na ząbkowanie u niemowląt?

Wybór żelu na ząbkowanie nie jest prostą decyzją. Na rynku można znaleźć wiele produktów, wśród których czasem trudno jest wybrać dobry żel na ząbkowanie. Dobrze jest więc zapoznać się z opiniami klientów na stronach internetowych oraz z kilkoma polecanymi przez nich produktami:

  • Boboden – żel na ząbkowanie, który doskonale sprawdza się również przy zapaleniach dziąseł i wyżynaniu się zębów mądrości. Jego substancją aktywną jest lidokaina, a substancjami pomocniczymi między innymi dziki rumianek i tymianek. Żelu można używać nie więcej niż trzy razy na dobę. Rozprowadza się go poprzez naniesieniu kropli żelu za pomocą patyczka lub wacika na bolące miejsce. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie
  • Kin Baby – dzięki połączeniu kwiatu rumianku, ekstraktu z szałwii i prowitaminy B5 żel działa ochronnie na dziąsła i pomaga uśmierzyć ból. Jego truskawkowy smak sprawia, że dzieci chętnie go przyjmują. Zapewnia poczucie świeżości i chłodu w ustach. Żelu nie należy stosować więcej niż cztery razy na dobę
  • Dentinox – jego substancjami czynnymi są kwiat rumianku oraz lidokaina. Dzięki odpowiedniemu połączeniu składników ma szybkie i skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie powinno się go stosować więcej niż trzy razy na dobę
  • Calgel – jego głównymi składnikami są lidokaina i chlorek cetylopirydyniowy. Ma działanie przeciwbólowe, łagodzi podrażnienia dziąseł. Dodatkowo posiada lekkie działanie antyseptyczne. Można go używać do sześciu razy dziennie w co najmniej dwudziestominutowych odstępach.
Warto wiedzieć!

Większość niemowlaków zaczyna ząbkować między 5 a 6 miesiącem życia, jednak zdarza się, że proces ten rozpoczyna się nawet wcześniej: już w 3 bądź 4 miesiącu życia. Objawami ząbkowania u dzieci są: marudność, zły nastrój, czerwone dziąsła, wkładanie rąk i przedmiotów do buzi, ślinienie się i gorączka.

Od kiedy żel na ząbkowanie?

Dzieci zaczynają ząbkować najwcześniej od 3 miesiąca życia, a proces wyżynania się zębów mlecznych może trwać nawet do 3 roku życia. Większość żeli na ząbkowanie jest bezpieczna w stosowaniu już od 3 miesiąca życia dziecka, dzięki czemu już od pierwszych nieprzyjemnych wrażeń można pomagać maluchowi w zwalczaniu nieprzyjemnego bólu.

Ze względu na to, że żele na ząbkowanie zawierają lidokainę, nie należy stosować jej zbyt często, dlatego powinno się ograniczyć smarowanie dziecku dziąseł, do momentu, kiedy będzie wyraźnie narzekało na ból. Część dzieci przechodzi okres ząbkowania bardzo łagodnie i żel potrzebny jest jedynie sporadycznie.

Czy warto? Na co zwrócić uwagę?

Żel dla dzieci na ząbkowanie to wartościowy lek przeciwbólowy, w który warto się zaopatrzyć chociażby na wszelki wypadek. Nawet jeśli dziecko dobrze znosi ząbkowanie, dobrze mieć w zanadrzu lek na wypadek, gdyby zaczęły mu doskwierać nieprzyjemne dolegliwości. Żele na ząbkowanie mają działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne, dzięki czemu znajdą zastosowanie nie tylko w przypadku ząbkowania, ale też wszelakich infekcji, które mogą przytrafić się maluchowi. Są to również leki, które nadadzą się do uśmierzania bólu towarzyszącego wyrzynaniu się zębów mądrości, dlatego w przypadku nie zużycia całego opakowania, żel może przydać się również dorosłym.

Przed wyborem odpowiedniego żelu warto zwrócić uwagę na jego skład. Dobrze jest wybrać preparat, który nie zawiera lidokainy – jego używanie nie niesie ze sobą zagrożeń, które istnieją w przypadku nadużycia lidokainy. Jeśli jednak zakupi się żel z lidokainą, należy uważać na dawkowanie, by nie przekroczyć dziennego limitu, który zapewnia dziecku pełne bezpieczeństwo. Warto również zwrócić uwagę na smak specyfiku – te, które mają przyjemne, słodkie smaki, będą łatwiejsze do zaaplikowania, ponieważ ich smak nie będzie zniechęcał maluchów.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Viburgel jest dobrym żelem na ząbkowanie. Naturalny skład, działa momentalnie i dzięki temu nie ma potrzeby faszerowania dziacka tabletkami przeciwbólowymi.
Specjalista Morele | 16:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.