Udostępnij
Skomentuj

Od kiedy grać z Dzieckiem w gry planszowe? Czy warto?

Wielu Rodziców uważa, że z Kilkulatkiem nie da się grać w nic ciekawego – nie potrafi liczyć, nie wysiedzi spokojnie, nie skupi się, a już na pewno nie będzie potrafił pogodzić się z przegraną. Jedynym sposobem na nabycie tych umiejętności jest… właśnie wspólne granie!

Gra z Rodzicami

Jak inaczej Maluch ma nauczyć się grać, jak nie z Rodzicami? Oczywiście, jest jeszcze przedszkole i zabawy z rówieśnikami, ale to właśnie od grania z Rodzicami powinna się zacząć cała fantastyczna przygoda. Już Trzylatkowi można podsuwać proste gry planszowe dla Dzieci lub gry karciane, oparte np. na kolorach czy małych liczbach. Kostka do gry ma sześć oczek – Trzylatek z pewnością szybko ( i chętnie!) nauczy się liczyć do sześciu i wykonywać proste ruchy pionkiem. Można sięgnąć po klasyczne gry rodzinne - takie jak chińczyk - którego zasady są banalnie proste. Oczywiście, gry z Dzieckiem wymagają mnóstwa cierpliwości i zrozumienia, kiedy będzie trzeba kilka razy tłumaczyć to samo. Ale to się musi wydarzyć, trzeba przejść przez ten proces, by Dziecko mogło się czegoś nauczyć – to samo się nie stanie.

Zdrowa rywalizacja

Rywalizacja jest w zasadzie nieodłącznym elementem Dzieciństwa. Dzieci prześcigają się w byciu szybszym, lepszym, w posiadaniu lepszych zabawek czy budowania większych zamków z piasku. To naturalne (czy tylko dla Dzieci….?). Ważne jest, by w grach stawiać na zdrową rywalizację, wspólny doping, motywację i radość z wygranej, a przede wszystkim – z ciekawie spędzonego wspólnego czasu. Świetnie sprawdzą się gry kooperacyjne, w których uczestnicy muszą ze sobą współgrać, by osiągnąć cel. Każdy chce być lepszy, ale nic się nie zyska samemu – trzeba się wzajemnie wspierać. To ważne, by zachęcać Dziecko do podejmowania nowych kroków, bycia coraz lepszym, zdobywania doświadczenia, ale niech będzie to dyktowane wiarą w Nie. Zewnętrza motywacja niszczy naturalną chęć samodoskonalenia, inaczej niż po prostu wyrazy uznania dla dobrze rozegranej gry.

Jak nauczyć Dziecko przegrywać?

To jeden z większych problemów – kiedy Dziecko nie umie przegrywać. Należy się zastanowić, dlaczego nie potrafi tego robić? Zazwyczaj mają z tym problem Dzieci, które są… często chwalone, wciąż strofowane do bycia najlepszymi, wciąż wysłuchujące, jak wszystko zrobiły super i pięknie. Jeśli chwali się wszystko, co Dziecko zrobi, nawet, jeśli naprawdę coś Mu nie wyszło – nie ma się co dziwić, że będzie wciąż czekało na nowe słowa uznania i poklask. W grach jednak nie da się niczego podkolorować – ktoś przegrywa, a ktoś wygrywa, nie ma nic pomiędzy. Ale nie jest waży efekt – ważny jest sam proces grania, emocje mu towarzyszące, wspólna zabawa i właśnie to warto uświadamiać Maluchowi. Nauka przegrywania tak naprawdę zaczyna się bardzo wcześnie, kiedy tylko Maluch potrafi już sam cokolwiek zdziałać – wtedy „włącza” się w Rodzicu system motywacyjny i to od niego wszystko zależy. Warto zastanowić się nad ciągłym chwaleniem czy – czy naprawdę zrobienie samodzielnie siku, umycie rąk czy ułożenie puzzli wymaga wielkiego poklasku i ciągłego używania słów „super”, „pięknie”? Nie. Na wyjątkowo piękny rysunek nie trzeba reagować od razu fanfarami – wystarczy dać wyraz zauważenia i podziwu, np. „Widzę, że wykorzystałeś wszystkie kolory, lubię, kiedy rysujesz i dobrze się przy tym bawisz”. Z kolei jeśli nie uda się zbudować babki z piasku, nie trzeba udawać, że ta nieforemna kupka jest mimo wszystko najpiękniejsza. Nic się nie stanie, jeśli powie się „Oj, nie udała się, trudno. Może następna wyjdzie”. Przecież właśnie to jest naturalne. W późniejszych latach, kiedy Maluch przegra w grę, uzna to za naturalną kolej rzeczy, przyjmie, czasem ze smutkiem, co normalne, ale z pewnością łatwiej Mu przyjdzie podniesienie się po porażce. Najlepsza nauka poprzez zabawę płynie wtedy, gdy gra się w gry dla całej rodziny, kiedy poziomy umiejętności są zróżnicowane i można obserwować, że nie zawsze każdemu dobrze idzie. Ważne też, by nie dawać Dziecku zawsze wygrywać. Żeby nauczyło się przegrywać – musi to robić. Niech wspólne granie będzie szczere, takie, jak powinno, z wygranymi i przegranymi odpowiednimi do umiejętności.

Gry dla Dzieci

Wybór jest naprawdę bardzo duży – od gier dla kilkulatków po takie dla „dorosłych Dzieci”, w różnych formach. Wiele zabaw to łatwe gry dla Dzieci, oparte na prostych mechanizmach – wskazywaniu różnic, wielkości czy niepasujących elementów, – tak zazwyczaj wyglądają gry dla małych Dzieci – ale coraz częściej tworzy się nieco bardziej skomplikowane zestawy, bo solidniej pobudzać młode umysły, np. gra Potwory do szafy dedykowana jest już od 3 roku życia.

Nauka poprzez zabawę jest najlepszą formą zdobywania wiedzy dla Dzieci. Także gry mogą sporo nauczyć – współzawodnictwa, jak radzić sobie z porażką, cierpliwości i logicznego myślenia. Wiele jednak zależy od postawy Rodzica. Wspólne granie powinno być nieodłącznym elementem wolnego, rodzinnego czasu, spędzonego nie tylko mile, ale i bardzo kreatywnie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)