Udostępnij
Skomentuj

Odciąganie i przechowywanie kobiecego pokarmu. Jak to robić?

Bez wątpienia karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia Niemowlęcia. To, co znajduje się w mleku Mamy, jest wystarczające, by dostarczyć młodemu organizmowi wszystkiego, co niezbędne, by rozwijał się dobrze i zdrowo. Nie zawsze jednak jest możliwość, by nakarmić Dziecko piersią. Nie trzeba wtedy od razu sięgać po mleko modyfikowane – wystarczy, że wcześniej odciągnie się mleko z piersi i odpowiednio przechowa. Jak to dobrze robić?

Skład pokarmu kobiecego to mieszanina wody, białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i czynników odpornościowych – wszystkiego, co niezbędne, by Maluszek mógł zdrowo rosnąć. To, jak długo kobieta decyduje się karmić Dziecko, jest Jej indywidualną sprawą oraz kwestią zapotrzebowania Dziecka. Zazwyczaj granicą staje się pół roku – do tego czasu mleko powinno być jedynym i jest tez najwłaściwszym pokarmem. Karmienie powinno się odbywać w spokoju, w komfortowych warunkach, co jednak nie zawsze jest możliwe. Niektóre Mamy decydują się na karmienie mieszane lub dokarmianie w wyjątkowych chwilach mlekiem modyfikowanym, inne mimo wszystko chcą podawać wyłącznie swoje mleko. Na szczęście jest to możliwe niemalże w każdej sytuacji, o ile odpowiednio zadba się o odciąganie i przechowywanie mleka. 

Odciąganie pokarmu

Kiedy Mama zdecyduje się odciągać pokarm, powinna zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt – laktator, który pomoże Jej to zrobić. Są różne rodzaje i z pewnością każda Mama zadaje sobie pytanie, który laktator lepszy – ręczy czy elektryczny? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo wszystko zależy od upodobań kobiety. W żaden sposób nie wpływa on na jakość mleka, jedynie komfort odciągania może być inny. A jak odciągać pokarm laktatorem? Wystarczy przyłożyć do piersi odpowiednią nakładkę – za pomocą rączki lub przycisku wytwarza się ciśnienie, podobne do tego, które powstaje podczas ssania, i mleko swobodnie wypływa. Zbiera się je do dołączonej buteleczki, na której jest miarka pozwalająca na odciągnięcie takiej ilości, jaka będzie potrzebna. W zasadzie ciężko powiedzieć, jaka ilość pokarmu dla Noworodka, a jaka dla Niemowlaka, będzie odpowiednia – każda Mama sama wie, ile Jej Maluszek potrafi zjeść. Zawsze jednak warto odciągać więcej pokarmu.

Kiedy zacząć używać laktatora?

Po prostu wtedy, kiedy zajdzie potrzeba. Dobrze, jeśli pierwsze karmienia przebiegną naturalną metodą, żeby piersi się przyzwyczaiły. Jeśli nie ma żadnych problemów, za to jest zapotrzebowanie na odciąganie pokarmu – można to robić niemal od samego początku. A to, jak odciągać pokarm, w jakiej pozycji i o jakich porach, jest już zależne od Mamy. Do odciągania pokarmu warto się dobrze przygotowywać – mieć naszykowane naczynia, podkłady, gdyby mleko się ulewało, a przede wszystkim – spokój, taki sam, jak przy karmieniu piersią Dziecka, który wpłynie na swobodny wypływ mleka. Nie należy robić tego w pośpiechu czy też zaraz po karmieniu, chyba że wyczuwa się wyraźny nadmiar mleka. Choć piersi działają jak fabryka, a nie magazyn, zaraz po karmieniu chwilowo mogą być po prostu „puste”, a pobudzanie laktatorem może trwać dłużej. Odciąganie pokarmu nie powinno być bolesne. Jeśli tak się dzieje – warto skonsultować się z lekarzem.

Jak przechowywać mleko Matki?

Odciąganie pokarmu i karmienie butelką to złożony proces. Bywa, że kobieta chce karmić swoim mlekiem, ale nie chce karmić piersią – wtedy odciągnięty pokarm przelewa się od razu do butelki i podaje Dziecku. Najczęściej jednak odciąganie pokarmu spowodowane jest chęcią jego przechowywania i podawania wtedy, kiedy Mama nie może tego zrobić naturalnie. Przechowywanie odciągniętego mleka powinno przebiegać w odpowiedni sposób. Jakie są możliwości?

  • Przechowywanie odciągniętego mleka w lodówce
  • Zamrażane mleka Matki
  • Przechowywanie mleka w temperaturze pokojowej

We wszystkich przypadkach należy być dobrze przygotowanym. Przechowywanie kobiecego pokarmu w żaden sposób nie wpływa na jego jakość, jeśli tylko przestrzega się pewnych zasad.

W czym przechowywać mleko matki?

Pytanie o to, jak przechowywać mleko Matki karmiącej pojawia się dość często, a tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta - są do tego odpowiednie pojemniki.  Mogą to być specjalne, dostępne w sklepach woreczki na przechowywanie kobiecego pokarmu, które nadają się także do mrożenia lub też specjalne kubeczki z nakrętkami. Bardzo ważne są też temperatury przechowywania mleka, które bezpośrednio wpływają na długość jego zdatności do spożycia. Mleko matki w lodówce może stać od 2 do 5 dni, w temperaturze do +4˚C, z kolei w zamrażarce może spędzić do pół roku, w temperaturach od -18˚C do -20˚C. Przechowywanie mleka z laktatora w temperaturze pokojowej (do +25˚C ) możliwe jest do 8 godzin. Zawsze należy zapisać datę i godzinę odciągnięcia pokarmu na pojemnikach, w których jest przechowywany, niezależnie od tego, czy będzie trzymany w lodówce, pokoju czy zamrażarce. Wszystkie pojemniki powinny być sterylne oraz dobrze zakręcone.

Uwaga!

Zalecenia dotyczą przechowywania pokarmu dla zdrowych Dzieci. Wytyczne będą inne, jeśli chodzi o pokarm dla Wcześniaków i Dzieci chorych.

Podgrzewanie mleka Matki

Mrożony pokarm należy przechować w lodówce 12 godzin przed podaniem lub rozmrażać pod bieżącą wodą, stopniowo zwiększając jej temperaturę tak, by mleko osiągnęło temperaturę podania. Tak samo należy podgrzewać mleko przechowywane w lodówce – pod bieżącą wodą lub w kąpieli wodnej. Nie należy mleka podgrzewać na kuchence, by nie doszło do przegotowania i wrzenia. Także kuchenka mikrofalowa nie jest odpowiednia – podgrzewa nierównomiernie, a do tego korzystanie z niej po prostu nie jest zdrowe. Podczas przechowywania pokarm może się rozwarstwić i jak na każdym mleku – pojawi się na nim „śmietanka”, bardzo bogata w składniki odżywcze. Wystarczy wtedy solidnie wymieszać pokarm. Zawsze warto sprawdzić mleko przed podaniem. Jego zapach może być nieprzyjemny, ale nie jest on przeciwskazaniem do podania mleka, o ile nie jest ono kwaśne lub zważone. Temperatura mleka dla Niemowlaka zależy od Dziecka – jedne lubią ciepłe, inne  chłodne, ważne, by nie było ani lodowate ani zbyt gorące, co Rodzic może sprawdzić w miejscach, gdzie jest cienka i wrażliwa skóra – na nadgarstkach lub w zgięciu łokci.

Karmienie butelką

Zawsze należy zadbać o odpowiednią higienę butelek. O tym, jak myć butelki Niemowlaka, nie trzeba nikogo uczyć – mycie musi być dokładne, w ciepłej wodzie, z użyciem specjalistycznej szczoteczki i gąbki. Nie należy pomijać żadnego zakamarka. A czym myć butelki Niemowlaka? Są do tego specjalistyczne płyny, ale wystarczą również zwykłe płyny do mycia naczyń lub mycie w zmywarce. Ważne jednak, by butelka była dokładnie wypłukana, wolna nie tylko od resztek płynu, ale i jego zapachu. Wskazane jest sterylizowanie butelek od czasu do czasu - wyparzanie ich wrzątkiem lub z pomocą specjalnych urządzeń do sterylizacji butelek. Równie ważna jest higiena smoczka – powinien być dokładnie myty, sterylizowany i często wymieniany.

Karmienie piersią to wspaniałe chwile dla Matki i Dziecka. To coś więcej niż zadbanie o pełny brzuszek Malucha – przede wszystkim to budowanie wyjątkowej więzi, chwile bezcennej czułości i bliskości. Dzięki odciąganiu pokarmu, także Tata może uczestniczyć w tych wyjątkowych chwilach, podając Maluchowi to, co najlepsze. Nie ma znaczenia, że pokarm jest wtedy w butelce – ważne, że podawany jest z miłością.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)