Udostępnij
Skomentuj

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak przygotować dziecko?

Pierwszy dzień w przedszkolu zazwyczaj zaczyna się… od chwili, kiedy Rodzic podejmie decyzję, by zapisać do niego swoją Pociechę. Zaczyna się sprawdzanie różnych placówek, szukanie opinii, a w końcu przychodzi czas na zapisy. Rekrutacja do przedszkoli zaczyna się zazwyczaj wiosną, a przed okresem wakacyjnym wiadomo, czy Maluch dostał się czy nie. Zakładając, że wszystko poszło pomyślnie, zaczyna się wielkie odliczanie do września, a wraz z nim stres, niepewność, ale i radość.

Jak przygotować Dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Z pewnością sporo z Nim rozmawiać, ale bez przesady. Oczywiste jest, że trzeba Malucha powiadomić o zmianach, jakie Go czekają. Reakcje mogą być różne – od radości i niecierpliwości, po strach i wielki płacz. W obu przypadkach należy być delikatnym – nie gasić radości, ale też nie pobudzać jej przeróżnymi historiami, które niepotrzebnie nadbudują wyobraźnię Dziecka. Niech stworzy swój własny obraz, wolny od nadinterpretacji, niech radosne oczekiwanie będzie mimo wszystko spokojne. Z kolei jeśli Maluch jest totalnie nieprzygotowany, niepewny, boi się zmian – trzeba Mu pomóc poradzić sobie z emocjami, przeżyć je i przepracować. Przede wszystkim uspakajać, mówić o zaletach przedszkola oraz o tym, że ono jest tylko na kilka godzin, a po powrocie znów będzie z Rodzicami. Jeśli wybrana placówka daje taką możliwość – można korzystać z adaptacji, polegającej na zaprowadzaniu Malucha do przedszkola wcześniej, by mógł wszystko sprawdzić, przyzwyczaić się, wczuć w nowy klimat. Przede wszystkim – nie należy bagatelizować obaw i odczuć Dziecka – ma do nich pełne prawa tak samo, jak Dorosły rozpoczynający nową pracę. Niech też czuje, że przedszkole nic nie zmieni w Rodzinnych relacjach, a może uatrakcyjnić Jego życie i wprowadzić ciekawe, nowe rytuały.

Wyprawka Przedszkolaka

To z pewnością może jeszcze bardziej pozytywnie nastawić Dziecko do nowej rzeczywistości. Podobnie, jak do szkoły, także do przedszkola trzeba się odpowiednio przygotować i zakupić kilka rzeczy. Przedszkola także powinny udostępniać listę niezbędnych artykułów, które stanowią wyprawkę do przedszkola, można też zapytać personel. Warto się dobrze zorientować, co jest potrzebne do przedszkola, by nie zakupić zbędnych rzeczy. Nie wszystko także trzeba kupować – często można skorzystać z rzeczy, które ma się już w domu. Co należy kupić do przedszkola, a co można zabrać z domu?

  • Plecaki przedszkolne – z pewnością każdemu Maluchowi, ale i Rodzicowi, przyda się coś, co będzie można pakować drobiazgi. Plecaczki do przedszkola powinny być małe i lekkie, nie muszą posiadać jeszcze żadnych usztywnień, bo nie będą obciążane, czasem nawet nie będzie trzeba ich nosić. Zazwyczaj plecaczek można zostawiać w przedszkolnej szafce i zabierać ze sobą tylko w razie konieczności. Plecaczek dla Dzieci niech będzie kolorowy, z ulubionym motywem. Dobrze, jeśli Maluch będzie miał istotny wpływ na wybór swojego pierwszego plecaka!
  • Komplet ubrań na zmianę – z pewnością się przyda. Maluch zawsze powinien mieć w szafce lub właśnie w plecaczku dodatkowe ubrania – spodenki, koszulkę, sweter oraz dodatkową bieliznę. Maluszkom mogą zdarzać się jeszcze toaletowe wpadki, także obiady czy plastyczne zabawy mogą przyprawiać o zabrudzenia. Dobrze, jeśli wychowawca przedszkolny będzie miał możliwość przebrania Dziecka w czyste rzeczy. Dodatkowa bluza może się przydać w chłodniejsze dni podczas wyjścia na podwórko. Niektóre przedszkola mogą też wymagać przynoszenia czegoś przeciwdeszczowego i np. kaloszy, bo nie rezygnują ze spacerów nawet podczas deszczu. Oczywiście, stan ubrań należy co jakiś czas sprawdzać i wymieniać w razie konieczności. Ubranka dla Dziecka do przedszkola nie muszą być najwyższej jakości – trzeba liczyć się z tym, że będą się brudziły, może się zdarzyć także dziura. Przede wszystkim mają być wygodne i komfortowe, by Dziecko swobodnie mogło się bawić i nie stresować, że pobrudzi się barszczem czy farbkami.
  • Piżamka – przyda się szczególnie dla najmłodszych Dzieci, które będę miały obowiązkowe leżakowanie. Powinna być dostosowana do temperatury w przedszkolu – warto zapytać, czy lepsza będzie z krótkimi spodenkami i koszulką, czy jednak nieco grubsza. Można ją zabrać z domu. Co tydzień powinna być też oddawana do wyprania.
  • Kapcie do przedszkola – wygodne i miękkie, ale przede wszystkim odpowiednie dla młodych stópek. Bucki do przedszkola powinny być tekstylne, łatwe do zapinania dla Dziecka i przewiewne. Oferta rynkowa jest bardzo bogata. Może warto zapytać Malucha, który wzór najbardziej Mu się podoba?
   • Worek na buty – jego kupno zależy od tego, czy w przedszkolnej szatni są specjalne szafki na buty czy też tylko wieszaki. Jeśli jest konieczność zakupu – tutaj też dobrze, żeby Dziecko mogło zadecydować o wzorze i kolorze.

 

 • Pościel do przedszkola i ręczniczek – nie każda placówka ich wymaga, niektóre mają swoje. Oczywiście, jeśli Maluch jest alergikiem i wymaga specjalistycznej pościeli lub materiału – warto o tym wcześniej powiadomić Personel placówki.
 • Przybory szkolne, artykułu higieniczne i artykuły plastyczne – o ile nie ma ich na liście z wyprawką, zapewne będzie o nich mowa na pierwszym zebraniu. Bardzo prawdopodobne, że placówka będzie wymagała wpłaty określonych kwot (zazwyczaj jednorazowej, na rok) z których hurtem będzie w ciągu roku kupowała niezbędniki. To świetne rozwiązanie – wszystkie Dzieci będą miały jednakowe produkty, a Rodzic nie musi się martwić o kredki, chusteczki czy mydło.

Pojawia się pytanie, czy możliwa jest tania wyprawka dla Przedszkolaka? Owszem! Zazwyczaj bowiem raz zakupione rzeczy wystarczają na cały rok. Wyjątkiem są buciki, z których Maluch po prostu wyrasta. Z kolei dodatkowe koszty są indywidualną kwestią każdej placówki. Mogą się pojawić składki na ubezpieczenie itp., zbiórki na różne cele, kiermasze czy wyjazdy. Sama wyprawka jest jednak znacznie tańsza od wyprawki szkolnej.

Przed rozpoczęciem przedszkola warto zapytać o to, jakie będą zajęcia w przedszkolu, jak wyglądają wyjścia na plac zabaw, czy przedszkole posiada własny teren do aktywności na świeżym powietrzu, jak odbywa się odbieranie Dziecka z przedszkola - czy można to robić o dowolnych porach, czy należy wcześniej informować (czasem jest to wymagane ze względów organizacyjnych, np. czy szykować porcję obiadu dla Malucha czy też w danym dniu nie będzie go jadł). Najlepiej, żeby Rodzic zrobił sobie listę pytań, by móc poczuć się w pełni przygotowanym.

Pierwszy dzień w Przedszkolu

Ale zaraz… kiedy przedszkola zaczynają rok szkolny? Otóż – tak samo, jak szkoła, chyba że dana placówka zadecyduje inaczej, np. ze względu na remont lub inny powód. Warto dowiedzieć się wcześniej, by niczego nie ominąć lub też nie spóźnić się. A kiedy już przyjdzie pierwszy dzień… Wszyscy go przeżywają, choć Rodzice być może bardziej niż Dziecko -  nie powinni jednak przekazywać swoich obaw i emocji, by nie wystraszyć i nie zniechęcić Malucha. On ma prawo się bać, ale niech robi to z własnych powodów, a nie niejako „pod presją”.

Pierwsze rozstanie z Dzieckiem nie jest łatwe, ale konieczne, by mogło Ono wejść na inny poziom, rozwijać się, nauczyć żyć w społeczeństwie. To także ważna lekcja dla Rodzica, który sam musi nagle… dojrzeć do bycia Rodzicem Przedszkolaka! Czasem może nie być łatwo żadnej ze stron, może też okazać się zupełnie „bezbolesne” – ważne, by wspierać się wzajemnie w każdych okolicznościach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)