Udostępnij
Skomentuj

Prezent na roczek – co kupić? Trafione prezenty dla Dziecka

Przyjęło się, że roczek to jedne z ważniejszych urodzin w życiu Dziecka. Nie ma się co dziwić – podczas pierwszego roku życia w Maluchu zachodzi szereg zmian, które już nigdy nie będą tak zauważalne. To także bardzo ważny rok dla Rodziców, którzy odnajdują się w nowej roli. Chcąc wyprawić Maluchowi idealny roczek, głowią się nad listą gości, dekoracjami, menu, idealnym tortem oraz… prezentami, jakie mogłyby się przydać i spodobać Dziecku. Jak wybierać prezenty, by były strzałem w dziesiątkę?

Co kupić na roczek?

Jest inny niż prezent na trzecie czy piąte urodziny, i wcale nie chodzi tutaj o dorastanie Dziecka. Niejednokrotnie ma spełniać rolę sentymentalnej pamiątki, do której można będzie wracać po latach. Coraz częściej jednak, zarówno Rodzice jak i goście, wybierają prezenty bardziej praktyczne, które naprawdę przydadzą się Dziecku lub Rodzicom i z których zrobi się pożytek. Co kupić na roczek? Przede wszystkim należy się zastanowić nad poziomem rozwoju Dziecka. Roczniak to Maluch, który już z założenia samodzielnie je, stawia pierwsze kroki (lub już całkiem sprawnie chodzi), zaczyna się komunikować słowami. To także mały bystrzak, który nigdy się nie nudzi i wciąż czuje nieodpartą ochotę na poznawanie świata. Z drugiej strony – nie potrafi jeszcze określić, czego potrzebuje. W sklepach wodzi wzrokiem za wszystkim, a każda rzecz, nawet nietypowa, wydaje się wymarzona. Zadanie nie jest więc łatwe, ale z pewnością do wykonania. Oczywistym wyborem są zabawki na roczek, ale kupno odpowiedniej nieraz też łączy się z długimi poszukiwaniami.

Popularne zabawki na roczek

Prezent na roczek dla Dziewczynki

Choć wśród zabawek dla najmłodszych Dzieci niekoniecznie widać już rozróżnienie płciowe, jest grupa przedmiotów, która z oczywistych względów nadaje się wyłącznie dla danej płci. Dla Dziewczynek będą to lalki czy zestawy klocków obfitujące w typowo dziewczęce kolory lub też zahaczające o tematykę bliższą Dziewczynkom, jak, np. zestawy z kwieciarnią czy postacią laleczki-dziewczynki z konikiem. Hitem na pierwsze urodziny są różnego rodzaju pojazdy np. jeździki, rowerki trójkołowe (niezależnie od płci) czy wózki. Wybór rowerka trójkołowego warto skonsultować z Rodzicami. Wielu bowiem odchodzi od tego typu pojazdów na rzecz rowerków biegowych, które lepiej wpływają na rozwój mięśni i kości. Jeśli chodzi o wózki, oczywiście dla lalek, wybór jest ogromny, ale warto wybierać modele albo dostosowane do wzrostu Dziecka, albo przynajmniej regulowane. Pojawia się pytanie o kupowanie prezentów „na zapas” czyli z myślą o starszych latach Dziecka. Czy to ma sens? Wystarczy się zastanowić nad tym, czy Dorosły chciałby otrzymać prezent, z którego w tej chwili nie może korzystać. Oczywiście, może się zdarzyć, że Maluch ma na obecną chwilę wystarczająco dużo zabawek – wtedy prezent kupiony z wyprzedzeniem będzie jak najbardziej odpowiedni. Najlepszym sposobem na uniknięcie prezentowej wpadki jest po prostu zapytanie Rodziców o zapotrzebowania Malucha – być może będą mieli gotowy pomysł na prezent.  

Prezent na roczek dla Chłopca

Piramidka Wiatrak

Co kupić Chłopcu na roczek? Tutaj sprawa wygląda tak samo – z pewnością każdy Chłopak ucieszy się z samochodu, ale nie mniejszą radość wywołają klocki czy też rowerek lub inny pojazd. Z pewnością, zarówno w przypadku Chłopców, jak i Dziewczynek, zabawka edukacyjna na roczek będzie jak znalazł. Tutaj także można dopasować ją do płci, bo rynek oferuje gadżety różnego rodzaju i koloru. Hitem są różnego rodzaju kolejki, drewniane lub tradycyjne, a także pierwsze puzzle czy też zabawki w stylu małego warsztatu lub kuchni, także dla Dziewczynek.

Trafiony prezent to taki, który sprawi Maluchowi przyjemność, ale nie będzie też kłopotliwy dla Rodziców. Kupno ubranek nie wydaje się być dobrym pomysłem – choć może ucieszyć Rodziców, z pewnością nie wywoła efektu wow u Dziecka. Jeśli już decydować się na ubranka – niech będą wyłącznie dodatkiem, ciekawym uzupełnieniem głównego prezentu, np. tiulowa sukienka dla Dziewczynki czy ciekawa czapka z daszkiem dla Chłopca. Jeśli w domu Malucha nie ma zbyt dużo miejsca – nie powinno się wybierać prezentów, które dodatkowo je zabierają, bo zamiast sprawić przyjemność – będą po prostu przeszkadzać.

Przez nie lada wyzwaniem stoją Rodzice Chrzestni. To na nich zwyczajowo spoczywa zadanie zakupienia najlepszego prezentu, co często jest też mylnie kojarzone z najdroższym, a – jak wiadomo – drogie nie zawsze oznacza dobre. Ważne, by prezent od Chrzestnych był zakupiony z sercem. Dobrym prezentem będzie swoista pamiątka na roczek – w zależności od tradycji Rodziców Malucha, mogą to być drobne dewocjonalia, jak np. święty obrazek z dedykacją czy łańcuszek. Co kupić chrześnicy na roczek? Jeśli Dziewczynka nosi już kolczyki, można się skusić na komplet biżuterii dla Dziecka, który też będzie pamiątką na wiele lat. Świetnym wyborem będzie także lalka w stylu Baby Born czy też zestaw dziecięcej kuchni czy sklepiku. Z kolei na roczek dla Chrześniaka można wybrać samochód elektryczny lub np. helikopter na zdalne sterowanie. Nieśmiertelnymi i zazwyczaj zawsze trafionymi prezentami są klocki. Na roczek świetnie sprawdzą się większe zestawy i serie dedykowane zarówno Chłopcom, jak i Dziewczynkom.

Kartka na roczek

Nie powinno jej zabraknąć przy żadnym prezencie. To wspaniała, prosta do przechowywania pamiątka, do której z przyjemnością wraca się po latach. Życzenia na roczek można w niej wpisać w tradycyjny sposób, ale można się tez pokusić na różne wierszyki na urodziny. Ważne, by na kartce była data i miejsce roczkowej imprezy oraz imiona i nazwiska gościa, który ją podarował. Jeśli impreza odbywa się w gronie młodych osób, Rodzice mogą z tyłu kartki ołówkiem napisać prezent, jaki Dziecko otrzymało od danej osoby – być może ułatwi im to wybór prezentu dla Pociechy tych właśnie znajomych czy Rodziny i – jeśli ma to znaczenie -  pozwoli uniknąć krępujących różnic w wartości upominku.

Roczek to wspaniała impreza, pozostająca na zawsze w pamięci… Rodziców. Maluch jest za mały, by coś pamiętać, ale dla Niego pozostają zdjęcia – warto ich robić jak najwięcej! Najważniejsze jednak, by ten wyjątkowy dzień nie przebiegał pod znakiem prezentów dużych, większych i największych, ale we wzajemnej radości i prawdziwym uświęceniu minionych bardzo ważnych dni w życiu Malucha i perspektywie słodkiego, miłego dalszego życia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Arka i Domek z Dumela najlepszy prezent EVER