Udostępnij
Skomentuj

W jakiej pozycji spać w czasie ciąży? Na którym boku lepiej spać?

Tyle się mówi o tym, że kobieta w ciąży powinna mieć zawsze wygodnie i komfortowo, a tymczasem czasem trudno Jej znaleźć odpowiednią pozycję do spania nawet w najcudowniejszym łóżku. Ulubione ułożenie zaczyna sprawiać problem, do tego dochodzi świadomość, że można przypadkiem niewłaściwie ucisnąć brzuch. I jak tu mówić o spokoju, relaksie i przede wszystkim – wyspaniu się…?

Jak spać w ciąży?

Skoro już wiadomo, że „wygodnie” nie jest najlepszym stwierdzeniem, trzeba znaleźć takie rozwiązania, które pozwolą Ciężarnej na odpoczynek, a zarazem nie wpłyną negatywnie na Maluszka. Fakty i mity spania w ciąży są różne, niektóre całkowicie wyssane z palca (jak np. zawieszenie nad łóżkiem siekiery, by urodził się chłopak czy wkładanie różnych rzeczy pod poduszkę dla konkretnej płci…), inne z kolei zawierają ziarenko prawdy. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy można spać na brzuchu w ciąży? Na samym początku, kiedy ciąża nie jest jeszcze widoczna, a brzuszek nie przeszkadza w wygodnym ułożeniu, nie ma przeciwskazań. Nie jest możliwe zgniecenie Dziecka! Wiele kobiet jednak świadomie rezygnuje z takiej pozycji już na samym początku, chcąc zminimalizować wszelkie ryzyko. Spanie na brzuchu w zaawansowanej ciąży jest w ogóle niemożliwe, więc im wcześniej przyszła Mama zrezygnuje z ulubionej pozycji i przyzwyczai się do innej, tym lepiej. Nie jest wskazane także spanie na plecach w ciąży. Leżenia na plecach może powodować ich ból i problemy z oddychaniem, a duży brzuch uciska naczynia krwionośne, obniżając krążenie do serca i Dziecka. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest wskazane spanie na plecach w zaawansowanej ciąży, nie zaś od samego początku. Jaka więc powinna być pozycja do spania w czasie ciąży? Czy jest w ogóle możliwa wygodna pozycja do spania czy trzeba opanować wypoczywanie na stojąco lub siedząco? Nic podobnego!

Jaka jest najlepsza pozycja do spania podczas ciąży?

Skoro nie można na plecach i lepiej też nie ryzykować ze spaniem na brzuchu, trzeba opanować techniki spania na boku. Nie każdy nie lubi, nie każdemu tak wygodnie, ale… mówi się trudno i trzeba się przyzwyczaić, na szczęście tylko na kilka miesięcy. To jednak nie koniec utrudnień, bo to, na którym boku śpi się w ciąży, też ma duże znaczenie. Najlepsza pozycja do spania w ciąży to ułożenie na lewym boku. Nie jest wtedy zakłócony przepływ krwi do łożyska i Dziecka, a więc wszystko jest w porządku – dostarcza się odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Taka pozycja pomaga także w przypadku bólu pleców, znacznie je odciążając. Jeśli jednak taka, choć w pełni prawidłowa pozycja podczas snu w ciąży, nie jest dla przyszłej Mamy wygodna, może się wspomóc i zwiększyć komfort, zaopatrując się rogal do spania w ciąży. A jak używać poduszki do spania? Specjalna poduszka do spania w ciąży ma kształt litery „C” i jest wygodna do „modelowania” – można się na niej opierać, podkładać między nogi – pod kolana, pod głowę czy tułów, można się też w nią wtulić i korzystać z niej podczas oglądania tv czy czytania książek, by móc się wygodnie ułożyć. Przyda się także po urodzeniu, przy karmieniu Maluszka, by wygodnie się ułożyć.  

Czy spanie w ciąży na prawym boku szkodzi Dziecku?

Skoro już wiadomo, że najlepsza pozycja do spania w ciąży to lewy bok, od razu rodzi się pytanie – dlaczego spanie w ciąży na lewym boku jest lepsze od spania na prawym? Co za różnica? Bardzo istotna! Spanie na prawym boku może powodować ucisk żyły głównej dolnej, biegnącej właśnie po prawej stronie kręgosłupa, co z kolei może spowodować zwolnienie krążenia krwi, a co za tym idzie – słabsze dotlenienie Dziecka. Także przyszła Mama może odczuwać nieprzyjemności, takie jak zawroty głowy, osłabienie samopoczucia, zaćmienia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia. To chyba wystarczający powód, by bez dwóch zdań przyjąć spanie na lewym boku za najwygodniejsze i najlepsze.

Spanie w zaawansowanej ciąży

Tutaj nic się nie zmienia – nadal niewskazane pozycje do spania w ciąży to spanie na brzuchu, które staje się też po prostu niemożliwe oraz spanie na plecach, które daje odczuwalne, negatywne skutki. Spanie na prawym boku może nie kojarzyć się źle, ale warto mieć z tyłu głowy lampkę ostrzegawczą – niedostateczny dopływ tlenu do Dziecka! Tak więc jedyne, w pełni bezpieczne spanie w ciąży, to pozycja na lewym boku, z lekko zgiętymi kolanami, dla zwiększenia wygody z poduszką miedzy nimi. Może warto, żeby już na etapie planowania ciąży przyzwyczajać się do spania w takiej pozycji, by potem nie przeżyć swoistego „szoku”….? Wiele kobiet może się także zastanawiać, jak spać w ciąży bliźniaczej. Nie ma tutaj jednak żadnych specjalnych wytycznych – nadal spanie na lewym boku jest najkorzystniejszą pozycją.

Nie należy jednak popadać w skrajności i stresować każdą zbliżającą się nocą. Jeśli przyszła Mama zaśnie na lewym boku, a obudzi się na prawym – niech nie biegnie do lekarza, nie panikuje i nie tworzy czarnych scenariuszy. Ważne, by nie stało się regułą zasypianie na plecach czy prawym boku, natomiast nic się nie stanie, jeśli przypadkiem, nieświadomie zmieni się pozycję. Po prostu warto wyrabiać sobie nawyk spania na lewym boku, przyzwyczajenie się to takiej pozycji, pomaganie sobie rogalem do spania czy też zwykłą kołdrą, by było jak najwygodniej. Przede wszystkim – trzeba się wysypiać i łapać możliwość snu, kiedy tylko się pojawi, szczególnie na początkach ciąży, kiedy jeszcze jest szansa na w miarę wygodne spanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)