Udostępnij
Skomentuj

Zagadki dla dzieci – łamigłówki dostosowane do wieku

Maluch to istota wyjątkowo ciekawa świata. Wciąż pragnie nowych przygód i wrażeń, a głód informacji wydaje się wiecznie niezaspokojony. To piękne, szczególnie, jeśli ma się możliwości i okazje, by wciąż karmić zmysły Małego Odkrywcy. Najłatwiej robić to podczas długich spacerów i wycieczek krajoznawczych, oglądając wspólnie filmy przyrodnicze czy czytając książki. Bywa jednak, że i to powoli staje się niewystarczające lub też warunki są niesprzyjające. Wtedy z pomocą przyjdą tak zwane „gotowce”, które wciągną Malucha bez reszty!

Zagadki dla Dzieci

Rozwiązywanie zagadek to świetna propozycja na deszczowe dni. Można w domowych zaciszu zaserwować sobie przyjemny trening umysłu, kreatywnie spędzić czas, a przede wszystkim – uniknąć nudy. Można przebierać spośród różnego rodzaju zagadek, a najważniejsze to odpowiednie dopasowanie ich do wieku, poziomu rozwoju i zainteresowań Dziecka, by obcowanie z nimi było prawdziwą przyjemnością. Oczywiście, nie do podważenia są ich walory edukacyjne, ale należy uważać, by ich rozwiązywanie zagadek nie stało się przykrym obowiązkiem. Dzieje się tak, kiedy Maluch jest zmuszany do rozwiązywania, książeczki z zagadkami stają się jedynym prezentem, a każde wspomnienie o braku pomysłu na zabawę kończy się propozycją rozwiazywania zadań i zagadek. Nie tędy droga – Dziecko zawsze powinno mieć dostęp do aktywizujących książeczek edukacyjnych, ale nie powinno czuć presji, by ciągle z nimi obcować.

Jakie powinny być dobre zagadki? Przede wszystkim powinny być ciekawe, wciągające, wymagające zaangażowania, ale też opierające się na typowo dziecięcych schematach. Śmieszne zagadki z pewnością sprawią przyjemność – mogą być opatrzone ciekawą grafiką, która przyciągnie wzrok Dziecka lub też wywoływać zabawne skojarzenia. Bardzo często książeczki z zagadkami łączą w sobie możliwość malowania, naklejania, zakreślania i pisania, dzięki czemu nie nudzą się po kilku stronach. Zagadki dla starszych Dzieci będą się częściej opierały na tekście, czytaniu ze zrozumieniem i pisaniu, mogą też zawierać łamigłówki polegające na działaniach matematycznych opierających się na wiedzy pozyskanej w szkole. Często także są opatrzone odpowiednim dopiskiem, np. od 7 lat.

Warto się zastanawiać, czy kupować zagadki z odpowiedziami, które zazwyczaj są z tyłu książeczek lub na odwrocie strony. Wszystko zależy od Dziecka – dobrze, jeśli nie będzie podpatrywało rozwiązania, a samo próbowało rozwikłać zagadkę. Nie mniej – zbyt łatwy dostęp do odpowiedzi może być kuszący, dlatego lepiej wybierać albo książeczki bez rozwiązań, albo solidnie je zakrywać.

 Zagadki mogą  opierać się na motywach różnych dziedzin, więc bez problemu można wybrać takie, które zainteresują Dziecko. Najczęściej wybierane są zagadki logiczne, które w zasadzie są najbardziej ogólne, ale wymagające skupienia i pomyślunku. Jak łatwo można się domyślić, świetnie ćwiczą logiczne myślenie, wykorzystując różne gałęzie wiedzy, a czasem opierając się na skojarzeniach czy też prostych życiowych zasadach. Zagadki logiczne są więc dla każdego – nie trzeba być ani wybitnym matematykiem, ani zagorzałym humanistą – każda wiedza może się przydać. Przed zakupem, warto dokładnie sprawdzić treść książeczki z zagadkami. Zagadki, które trudno rozwiązać, mogą prowadzić albo do pobudzenia ciekawości Dziecka albo wręcz przeciwnie – zniechęcić Je i sprawić, że straci wiarę we własne umiejętności. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by Rodzic razem z Maluchem rozwiązywał zagadki. Z pewnością to kolejny pomysł na miłe, wspólne chwile.

Zagadki matematyczne

Będą opierały się na ścisłej umiejętności obcowania z  królową nauk. Mogą być świetnym uzupełnieniem wiedzy pozyskanej w szkole albo ćwiczeniem relaksacyjnym dla tych, którzy nie wyobrażają sobie chwili wolnego bez liczenia, mnożenia czy dzielenia. Tak, jak w przypadku innych zagadek, książeczki z zagadkami matematycznymi mogą być dopasowane do różnych poziomów wiedzy. Dla najmłodszych Dzieci często będą połączone np. z naklejkami lub też będą w formie zagadek obrazkowych. Z kolei dla Uczniów mogą już przypominać zadania szkolne, ale nie będą to trudne zagadki, a raczej polegające na utrwaleniu wiedzy i nie obciążające umysłu – po prostu nie pozwolą mu się rozleniwić.

Zagadki dla Dzieci o zwierzętach

Są jednymi z najczęściej wybieranych, bo poniekąd najmniej kojarzą się z nauką i szkolnymi lekcjami. To także przepis na trafione zagadki – mało który Maluch nie interesuje się zwierzętami, więc takie zagadki można kupić „w ciemno”. Mogą one łączyć w sobie elementy logiki i matematyki, a także opierać się na przyrodzie czy geografii.

Jakie jeszcze mogą być zagadki? Bardzo popularne są różnego rodzaju rebusy, oparte na obrazkach czy słowach, których rozwiązanie polega na odczytaniu zaszyfrowanego hasła. Dedykowane są Dzieciom, które potrafią już czytać. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju zagadki detektywistyczne dla Dzieci, które świetnie sprawdzą się podczas większych spotkań,  np. przy okazji urodzin, gdzie grupa Przyjaciół może wspólnie szukać rozwiązania. Zazwyczaj są to podchwytliwe zagadki, których rozwiazywanie może trwać nawet kilka godzin, co gwarantuje świetną, dłuższą zabawę.

Zagadki słowne dla Dzieci

To sposób na dłużącą się podróż, posiedzenie w poczekalni u lekarza lub po prostu na chwile ciekawej zabawy, niewymagającej żadnych dodatkowych akcesoriów. Można grać w skojarzenia, rymowanki czy dobieranie słów do danych literek i wciągnąć w to całą Rodzinę.

Niemalże każde zagadki intelektualne są dla Dziecka dobre, jeśli tylko ich rozwiązywanie wynika z naturalnej potrzeby i chęci, a poziom jest odpowiednio dobrany do Malucha. Na rynku istnieje mnóstwo propozycji różnych wydawnictw i z pewnością znajdą się takie, które trafią idealnie w gust każdego małego ciekawskiego Człowieka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)