Udostępnij
Skomentuj

Zajęcia dodatkowe dla Dzieci – rozwój Malucha czy przymus?

Najczęściej to przedszkole lub szkoła i kontakt z innymi Rodzicami mobilizuje do tego, by zacząć zapisywać Dziecko na dodatkowe zajęcia. Do wszystkiego jednak należy podejść z głową, słuchać zarówno informacji z zewnątrz o możliwościach, jak i… potrzeb Dziecka.

Rozwijanie pasji Dziecka

Dziecięce pasje wychodzą na światło dzienne w różnych sytuacjach. Najczęściej momentem przełomowym jest przedszkole – to w nim rodzą się pierwsze talenty, bo Maluch otrzymuje mnóstwo możliwości, które nie zawsze miał w domu. Rodzic nie widzi swojej Pociechy, więc wszystkie prace i relacje przyniesione z placówki stają się czymś nowym, wszelkie postępy znacznie łatwiej zauważyć, wychodzą na jaw też pierwsze prawdziwe zdolności. Zainteresowania Dziecka w przedszkolu czy pierwszych latach szkoły często oscylują między ruchem i sportem a działaniami manualnymi, plastycznymi. To w tych dwóch dziedzinach Rodzice najczęściej zauważają postępy, często też piłka nożna czy rysowanie są pierwszym hobby Dziecka.  Jak rozwijać Dziecko i wspierać w Jego pasjach? Przede wszystkim – należy zauważyć i uszanować, że hobby dla Dziecka to nie tylko zabawa, ale też coś, na czym Mu zależy. Już same słowa wsparcia i uznania, że potrafi się czemuś poświęcić, że zauważa się postępy, są ważne. Także pielęgnowanie tych zamiłowań – kompletowanie odpowiednich sprzętów, zachęcanie do danych aktywności, uczestnictwo Rodzica w nich, motywowanie mogą sprawić, że rozwój Dziecka w danych kierunkach będzie prężniejszy. Nie bez znaczenia są także zajęcia dodatkowe w przedszkolu czy szkole, na których pod okiem profesjonalistów Maluch może zadbać o to, by poszerzać swoje horyzonty.

Jak wybierać zajęcia pozalekcyjne dla Dziecka?

Przede wszystkim z głową i bez przymusu! Zapisywanie Dziecka na wszystko, co możliwe i czekanie, aż samo dokona wyboru, nie do końca jest dobre. Oczywiście, powinno mieć wybór, ale mimo wszystko Dzieci potrzebują też pewnych ograniczeń, ułatwień w dokonywaniu wyboru, nienachalnych sugestii. Uczestnictwo we wszystkich dodatkowych zajęciach to idealny sposób na zmęczenie, a nie na rozwój. Warto więc wsłuchać się w to, co mówi Dziecko i mieć na uwadze Jego zainteresowania i potrzeby. Ciekawe zajęcia dodatkowe dla Dzieci to takie, w których One same chcą uczestniczyć, nie zaś te, o których się słyszało, o których mówią inni Rodzice czy które są modne, bo większość Dzieci na nie chodzi. To takie, na które Maluch pójdzie z przyjemnością, na których chce i potrafi się czegoś nauczyć i które przede wszystkim mogą go wzbogacić o wiedzę i doświadczenie, a nie jedynie zabrać czas, tak cenny w godzinach pozalekcyjnych, który powinien poświęcać właśnie na to, co lubi.

Jeśli już wybierze się odpowiednie zajęcia, znaczenie ma także miejsce i czas ich odbywania się, dojazd, kadra prowadząca oraz grupa. Dobrze wybierać zajęcia możliwie w jak najwcześniejszych godzinach po przedszkolu czy szkole (Dziecko jest nadal „w ciągu aktywności”), z łatwym dojazdem (dostosowanym do możliwości Rodzica), prowadzone przez wykwalifikowane osoby, mające pojęcie o tym, czego uczą. Ważne jest też grono uczestników w zajęciach – dobrze, jeśli jest to grupa rówieśników i poziom jest wyrównany. To ważne szczególnie w przypadku najmłodszych Dzieci.

Jakie zajęcie dodatkowe dla Dzieci wybierać?

Wybierając zajęcia pozalekcyjne, warto mieć na uwadze takie, w których Dziecko będzie potrafiło uczestniczyć. To, że Maluch uwielbia bazgrać po kartkach nie oznacza, że należy Go od razu zapisywać na zajęcia plastyczne dla Dzieci, z kolei to, że Rodzic często chodzi do teatru także nie oznacza, że Dziecko od razu będzie z ochotą uczęszczało na zajęcia teatralne dla Dzieci. Fakt, że ta grupa zajęć cieszy się sporym powodzeniem – łatwo wyłapać, że Dziecko dobrze rysuje czy lubi wcielać się podczas zabawy w różne postaci. Podobnie jest, jeśli chodzi o zajęcia sportowe dla Dzieci czy zajęcia taneczne dla Dzieci – idealnie sprawdzą się w przypadku Maluchów, które mają niespożytą energię, lubią się ruszać, wykazują się sporą wytrzymałością oraz wrażliwością na rytm. Warto także czekać na odpowiedni moment i dojrzałość Dziecka. Jeśli nie ma problemów z integracją z innymi Dziećmi, łatwo odnajduje się w nowych grupach (bez Rodziców!) potrafi słuchać poleceń prowadzącego, skupiać się na powierzonych zadaniach i realizować założone cele - wtedy jest dobry czas, by pomyśleć o dodatkowych zajęciach.

Jeśli Dziecko wykazuje zdolności z innych dziedzin, np. matematyki czy języków obcych, można zapisywać na zajęcia edukacyjne. Ważne jednak, by nie przytłoczyć Go ilością materiału, koniecznością dodatkowej nauki, a zajęcia były dostosowane do poziomu wiedzy.

Zdolne Dziecko to nie takie, które uczestniczy w wielu różnych dodatkowych zajęciach, ale takie, które potrafi z nich wyciągnąć – i chętnie to robi – korzyści dla siebie. Warto też pamiętać o tym, że bardzo ważne jest, by Dziecko na każdym poziomie edukacji, miało także czas dla siebie i na rozwijanie swoich pasji we własnym zakresie. Odpowiedź na pytanie o to, jak kreatywnie wspierać rozwój Dziecka, powinna więc być taka: tak, jak Maluch chce, by był on wspierany. Jeśli chce grać w piłkę – niech ma możliwość robienia tego zarówno na zajęciach dodatkowych, jak i, przede wszystkim, w domu, ogrodzie, na boisku z kolegami. Jeśli lubi tańczyć – niech Rodzic nie narzeka na głośną muzykę i powstrzyma się od słów „Nie tańcz, bo się spocisz”, a jeśli lubi malować – niech zawsze ma zapas farb, kredek i czystych kartek. Zajęcia dodatkowe powinny być przyjemnością, rozrywką i elementem wsparcia, nie zaś jego podstawą – ona znajduje się w domu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)