Udostępnij
Skomentuj

Pieluchy czy pieluchomajtki - co wybrać dla niemowlaka? Co lepsze?

Dziecko nosi pieluchy dopóki samodzielnienie nie zacznie korzystać z nocnika.

Nawet wtedy rodzice zakładają dzieciom pieluchy, ponieważ maluchom nie zawsze uda się w porę zdążyć do nocnika. Okres pieluchowania może trwać nawet do 3go roku życia. Od urodzenia zawsze używane są pieluchy, potem rodzice mogą wybrać pieluchomajtki. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Co wybrać, by zapewnić dziecku jak najlepszy komfort?   Dziecko nosi pieluchy dopóki samodzielnienie nie zacznie korzystać z nocnika. Nawet wtedy rodzice zakładają dzieciom pieluchy, ponieważ maluchom nie zawsze uda się w porę zdążyć do nocnika. Okres pieluchowania może trwać nawet do 3go roku życia. Od urodzenia zawsze używane są pieluchy, potem rodzice mogą wybrać pieluchomajtki. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Co wybrać, by zapewnić dziecku jak najlepszy komfort?  

Pielucha jednorazowa - podstawowe informacje

Używana od pierwszych chwil po narodzeniu dziecka. Niemowlak przewijany jest nawet do dziesięciu razy dziennie, dlatego pieluchy zużywane są w ilościach hurtowych. Na szczęście, minęły już czasy, kiedy dostępne były jedynie pieluchy tetrowe dla dzieci, które trzeba było prać po każdym zabrudzeniu. W tej chwili jednorazowe pieluchy dla dzieci  dostępne są niemal w każdym hipermarkecie czy drogerii, dlatego też większość rodziców decyduje się na pieluchy jednorazowe, które po zużyciu są wyrzucane. Jest to rozwiązanie najprostsze, ale też najdroższe, dlatego też pieluszki bywają częstym prezentem dla młodych rodziców, który może ich nieco odciążyć finansowo, choć jest to pomoc tylko chwilowa.

Alternatywą są pieluchy wielorazowe, które mają wymienne wkłady wielorazowego użytku. Minus korzystania z tego rozwiązania to konieczność prania, zarówno pieluchy i wkładu. Pieluchy wielorazowe dla dzieci są jednak bardziej ekologiczne. Można jeszcze sięgnąć po wspomnianą już najstarszą, klasyczną pieluchę, najtańszą, ale najmniej wygodną w używaniu - pieluchę tetrową.

Bardzo ważne jest, by na pieluchach „nie oszczędzać”. Nie chodzi jednak o to, by kupować najdroższy produkt, a o to, by zmieniać pieluchę wtedy, kiedy nie jest ona jeszcze skrajnie przepełniona. Choć producenci zapewniają, że pieluszka nie przecieknie przez całą noc czy kilka godzin, nie warto się tym sugerować. Pełna pielucha to ciężar dla dziecka, który ciężko mu dźwigać, co może powodować problemu z bioderkami. Ponadto, jeśli dojdzie do tego, że pieluszka przestanie być chłonna, może dojść do niekomfortowych i uciążliwych dla malucha odparzeń. Bardzo ważna jest też kwestia odpowiednio dopasowania do wagi i wieku dziecka, niezależnie od tego, czy używane będą pieluchy wielorazowe czy jakiekolwiek inne.

Dzieci wyrastają z pieluch w różnym okresie - zależy to od tego, kiedy zaczną samodzielnie korzystać z nocnika lub chociaż podejmą takie próby. Z pewnością jednak nie można ich do tego zmuszać – nauka panowania nad potrzebami fizjologicznymi jest niezwykle trudna dla dziecka, dlatego rodzic nie powinien go ponaglać czy naciskać. Ważna jest wtedy cierpliwość, która bywa czasem niestety wystawiana na ciężką próbę. W chwili, kiedy maluch zaczyna już przygodę z nocnikiem, rodzice najczęściej decydują się na zakup pieluchomajtek. Czasami pieluchomajtki zakładane są dzieciom wcześniej (dostępne są pieluchomajtki dla dzieci ważących 9kg).

Pieluchomajtki - podstawowe informacje

Pieluchomajtki dla dzieci działają tak samo jak pieluchy - wchłaniają wilgoć i zabezpieczają przed wydostaniem się nieczystości na zewnątrz. Są podobne do zwykłych, jednorazowych pieluszek. Główna różnica to sposób zakładania - pieluchomajtki wciąga się jak zwykłe majtki. Ściągać można je podobnie jak pieluchę - przez rozerwanie bocznych pasków. Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci, które ciężko przewija się na leżąco – to wygoda dla rodziców, ale i komfort dla dziecka, które przestaje odczuwać nerwowość związaną z chwilą zmiany pieluchy. Pieluchomajtki poleca się także dzieciom, które rozpoczynają korzystanie z nocnika. Dzięki możliwości ściągnięcia pieluchomajtek przez nóżki, dzieciom łatwej będzie samodzielnie skorzystać z nocnika, dzięki czemu szybciej nauczą się obsługi „zwykłej” bielizny. Z założenia pieluchomajtki przeznaczone są dla dzieci, które potrafią już chodzić, jednak można je zakładać dzieciom od około 9go miesiąca życia.

Podobnie, jak w przypadku zwykłych pieluch, można spotkać także pieluchomajtki wielorazowe dla dzieci. Korzystanie z nich znowuż łączy się z koniecznością prania. Czym się więc nie różnią od zwykłej bielizny poza tym, że nie przeciekają. Wydaje się to być dodatkowym obciążeniem dla rodziców, a z drugiej strony jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, co zapewne dla wielu jest decydujące.

Kiedy zakładać pieluchomajtki? W zasadzie nie ma odpowiedniej czy nieodpowiedniej pory. Jest to alternatywa dla pieluch, więc można z nich korzystać o dowolnej porze dnia. Także pieluchomatki na noc dla dzieci będą dobrym rozwiązaniem – nocne przewijanie Malucha z tradycyjną pieluchą może go rozbudzić, z kolei pieluchomajtki są wygodniejsze w ściąganiu. Wprawa przy ich wkładaniu to kwestia indywidualna – tutaj nadal może przeważać tradycyjna pielucha, bo ubieranie pieluchomajtek „na śpiocha” może się okazać nie lada wyzwaniem. Mimo wszystko jednak, szczególnie dla dzieci, które także nocą starają się już korzystać z nocnika, pieluchomajtki będą lepszym rozwiązaniem.

Warto się zastanowić, czy pieluchomajtki nie rozleniwiają nieco Dziecka - ubiera się je jak majtki, a jednak chłoną jak pieluszka i nie trzeba uważać. Jest to kwestia dość dyskusyjna, a zdania z pewnością będą podzielone.

Co wybrać dla niemowlaka - pieluchy czy pieluchomajtki?

Produkty różnią się między sobą przede wszystkim sposobem zakładania. Jeśli chodzi o chłonność, to zależy to od producenta. Pieluchy dedykowane są przede wszystkim niemowlakom. W przypadku starszych dzieci rodzice mogą zdecydować, czy wolą pozostać przy pieluchach, czy jednak przejść na pieluchomajtki. Te drugie często polecane są dzieciom, które uczą się korzystać z nocnika, dzięki temu, że pieluchomajtki można łatwo ściągnąć przez nogi. Jest to dobre rozwiązanie także w przypadku dzieci, które w ciągu dnia samodzielnie korzystają z nocnika - pieluchomajtki można im założyć na noc, na wszelki wypadek. Poniżej porównanie obu produktów, które być może ułatwi rodzicom podjęcie decyzji, co wybrać - pieluchy czy pieluchomajtki.

Jeśli chodzi o chłonność, jakość wykonania, miękkość produktów, a także o cenę pojedynczej sztuki, to zależy to przede wszystkim od producentów. Można trafić na bardzo dobre jakościowe, stosunkowo niedrogie i chłonne pieluchy i pieluchomajtki i odwrotnie - oba produkty mogą być złej jakości, mimo np. wyższej w porównaniu z podobnym produktem ceny. Dlatego nie można kategorycznie stwierdzić, który produkt jest lepszy - każdy z nich ma wady i zalety, warto aby rodzice spróbowali obu. Być może pieluchomajtki sprawdzą się w przypadku dziecka, pomogą mu w nauce samodzielności, zarówno podczas ubierania się, jak i korzystania z nocnika, a być może będzie to zakup nietrafiony i rodzice pozostaną przy pieluchach tak długo, jak to będzie możliwe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.